Палестинскиот премиер Штаје: Ако не се формираат две држави Израел ќе го изгуби еврејскиот карактер

од Milan1

Палестинскиот премиер Мохамед Штаје во средата го предупреди Израел дека израелското отфрлање на решението за деценискиот конфликт според моделот на две држави може да го одржи системот на апартхејдот и на крајот да доведе до реалност на држава во која земјата ќе го изгуби својот еврејски карактер.

На прес-конференција за странски новинари, Штаје го обвини израелскиот премиер Нафтали Бенет за, како што рече, „три не“ – не средба со палестинскиот претседател Махмуд Абас, не мировни преговори и не палестинска држава.

Новата израелска влада, која положи заклетва во јуни, се состои од левичари, централни партии и ултрадесничари и една мала арапска партија, вклучително и противници на палестинската државност. Бенет се противи на формирањето на државата Палестина и одби да се сретне со палестинските власти.

 

Слични содржини