Партијата на Макрон го смени името и избра ново раководство

од Stefanija Kuzmanovska
204 прегледи

„Република во движење“, партијата на францускиот претседател Емануел Макрон, официјално го смени името во „Преродба“ и избра ново раководство.

Членовите на партијата се собраа во саботата во Париз за да изберат ново партиско раководство

За шеф на партијата „Преродба“ е избран поранешниот соработник на Макрон, Стефан Сежурне, пренесуваат француските медиуми.

Слични содржини