Песков: Одлуката на Бугарија за Захарова е апсурдна и глупава

од Stefanija Kuzmanovska

Одлуката на Бугарија да не дозволи авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да лета над нејзина територија доколку во него се наоѓа портпаролката на тоа министерство, Марија Захарова, е „апсурдна и глупава“, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Авионот со руската делегација пристигна во Скопје летајќи преку Грција, иако првично беше планирано да ја прелета Бугарија.

„Ставот на бугарските власти тешко може да се објасни. Тоа секако отиде предалеку, тоа е апсолутно апсурдно, па дури може да се опише и како глупаво“, рече Песков и ги повика бугарските власти „барем уште еднаш да останат присебни при носењето на одлуки“.

Слични содржини