Полицаецот кој упадна во Капитол Хил во домот имал 37 пиштоли и голема количина муниција

од Stefanija Kuzmanovska

Полицаецот од Вирџинија, Томас Робертсон, кој беше отпуштен откако упадна во Капитол за време на немирите на 6 јануари, останува во притвор до судење по наредба на федерален судија.

Според медиумите, оваа одлука е донесена затоа што купил 37 пиштоли и голема количина муниција, а поддржувал политичко насилство на Интернет.

Поранешниот воен резервист, кој работел за полицијата во градот Роки Маунт по војската, бил еден од првите демонстранти обвинети од Министерството за правда, објави Си -Ен -Ен.

Тој беше уапсен по немирите во јануари, но повторно беше уапсен минатиот месец откако истражителите пронајдоа пушка и материјал за правење бомби во неговиот дом, а неодамна беше откриено дека купил 37 пиштоли преку Интернет.

Одлуката на судијата Кристофер Купер значи дека Робертсон ќе остане зад решетки додека не се реши случајот, што може да трае со месеци, а можеби и до 2022 година, додава Си -Ен -Ен.

Неговиот адвокат изјави дека Робертсон е во самица, поради неговата безбедност, бидејќи тој е поранешен полицаец.

Обвинителството изјави дека Робертсон повикувал на насилство и по 6 јануари.

Слични содржини