Полициски службеници сведочеа за нападот врз Капитол: Нè тепаа и навредуваа

од Stefanija Kuzmanovska

Четири полицајци кои го бранеа Капитол на 6 јануари од нападите на приврзаниците на тогашниот американски претседател Доналд Трамп, во првото сведочење ги опишаа ужасите на кои биле изложени – биле тепани, навредувани на расна основа и добивале смртни закани.

Полициските службеници сведочеа на првото истражување на Претставничкиот дом на Претставничкиот дом предводено од демократите, а претседателот на комитетот Бени Томпсон и членот на републиканскиот комитет Лиз Чејни ја истакнаа потребата од темелна истрага.

Томпсон и Чејни предупредуваа на напорите да се намали сериозноста на бунтот, додека сојузниците на Трамп се обидоа да го намалат обемот на инцидентот и го обвинија комитетот дека има политички мотиви.

Ги задржуваа солзите

Чејни изрази надеж дека нацијата нема да биде толку заслепена од партиски припадности за да го „отфрли чудото“ на американската демократија.

Комитетот го слушна деталното јавно сведоштво за тоа со што се соочиле припадниците на полициските сили за време на нападот, кога приврзаниците на Трамп се обидоа да спречат Конгресот официјално да ја потврди изборната победа на сегашниот претседател Џо Бајден.

За време на сведочењето, полицајците ги задржуваа солзите.

Деветчлениот комитет беше формиран откако републиканците во Сенатот го блокираа создавањето на независна комисија за испитување на нападите. Членовите на комитетот беа назначени од спикерот на Претставничкиот дом, демократот Ненси Пелоси.

Вашингтонскиот полицаец Мајкл Фаноне ги опиша демонстрантите кои го влечеле во толпата, го тепале, го напаѓале со електричен шокер и му ја одземале полициската значка.

Велеле дека ќе го убијат со неговиот пиштол

Фаноне рече дека за време на нападот слушнал бунтовници како викаат дека „ќе го убијат со неговиот пиштол“. Фаноне рече дека изгубил свест од ударите и лекарите му рекле дека доживеал срцев удар.

Заедно со Фаноне сведочеа и неговите колеги од полицијата Даниел Хоџис, Аквилино Гонел и Хари Дан.

Гонел опиша дека бил претепан од бунтовниците поттикнат од лажните тврдења на Трамп дека изборите биле украдени.

„Тој ден се најдовме во нешто како средновековна битка. Се боревме гради до гради, сантиметар по сантиметар за да спречиме насилната толпа да навлезе во Капитол, која сакаше да го собори нашиот демократски процес“, додаде Гонел, нарекувајќи го насилството „ужасно и разорно“.

Слични содржини