Повторно го запали Куранот во Шведска: Покрената истрага против Салван Момика

од Stefanija Kuzmanovska
471 прегледи

Шведската агенција за миграција покрена истрага против Салван Момика, кој денеска одржа протест каде повторно го запали Куранот, за да утврди дали Ирачанецот има право да остане во Шведска.

Момика досега одржа протести пред џамијата, ирачката амбасада и шведскиот парламент Риксдаг во Стокхолм, а денеска организираше уште еден во близина на амбасадата на Иран, јавува шведскиот јавен сервис СВТ.

Агенцијата за миграција отвори истрага на 11 јули, по првиот случај на палење на Куранот, за да истражи дали на Ирачанецот треба да му се одземе дозволата за престој.

Слични содржини