Познат српски пливач: Одбив да тренирам Хрвати, јас сум поголем патриот од оние во Србија

од Stefanija Kuzmanovska

СЛАВНИОТ српски пливач Милорад Чавиќ, носител на сребрен медал од Пекинг во 2008 година во епската трка на 100 метри пеперутка, откри дека му било понудено тренерско место од Хрватската пливачка федерација (ХПС), но дека тој го одбил, пишува српскиот магазин „Спорт“.

Да потсетиме, Чавиќ прв го допре ѕидот во трка со Мајкл Фелпс, на кого му требаше победа за да го израмни рекордот на Марк Шпиц со седум златни медали на едни Игри, но американскиот пливач беше првиот што изврши притисок на килограмите потребни за активација на мерачот на „Омега“. После жалбата на неговиот тим и прегледот на снимката, Чавиќ изгуби злато за илјадатити дел од 0.0001 секунди, што е најмала можна разлика.

Тој во моментов води две судски процеси со Пливачката федерација на Србија (ПСС), поради што, според него, веќе две години нема добиено национално признание.

„Би сакал да учествувам во работата на ПСС, но сега тоа едноставно не е можно. Зошто? Затоа што ги тужев, затоа што поради нивниот неуспех повеќе од две години не добивам национално признание, што според првата Уредба ми припаѓа од мојата 35-та година. Јас не добив награда за успех во мали базени. ПСС не ги достави потребните документи до Министерството за млади и спорт (МОС). И јас немам поддршка од МОС затоа што, според нив, нма никаков модел да ми платат“, изјави Чавиќ за списанието Спорт.

Во меѓувреме, од Хрватската пливачка федерација му било понудено да биде дел од стручниот штаб на хрватската репрезентација, но тој одбил.

„Претседателот на ХПС ми напиша пред неколку недели да им се придружам, да станам дел од нивниот стручен штаб. Верувале или не. И се појави дилема: како да им помагам на другите кога не помогнав на своите. А не можам бидејќи ПСС работи против мене и тоа буквално одзема од моето дете и од мојот живот “, објасни тој.

Сега живее во Сиетл, САД, каде работи со деца како тренер. Тој верува дека тој е поголем патриот од народот што живее во Србија.

„Ние, кои пораснавме во други земји, сме поголеми патриоти од оние што живеат во Србија. Барем во однос на однесувањето, ако не и во срцето. Горди сме на нашето српско потекло, ја чуваме традицијата“, рече тој.

Слични содржини