Приходите на „Газпром“ пораснаа за 70 отсто по енергетската криза во Европа

од Vladimir Zorba

Нето приходот на „Газпром“ за третиот квартал се искачи на највисоко ниво откако цените на бензинот достигнаа нови највисоки вредности во услови на продлабочена енергетска криза во Европа.

Нето добивката се зголеми на 581,8 милијарди рубљи (7,8 милијарди долари) од нето загубата пред една година и ги надмина просечните проценки, објави во понеделникот рускиот производител на гас.

Приходите се зголемија за 70% во однос на претходната година на 2,37 трилиони рубљи, што е исто така рекордно високо ниво.

Акциите на „Газпром“ поскапеа за дури 3,6% за време на трговската сесија во Москва.

Најголемиот светски производител на гас го користи историскиот скок на цените бидејќи кризата со снабдување во Европа, нејзиниот најголем извозен пазар, продолжува да се влошува. Испораките на руски гас за континентот се ограничени, бидејќи приоритет е да се надополнат домашните резерви. Ова доведе до посилна конкуренција со Азија за течен природен гас, додека капацитетите за складирање на гас во Европа ја започнаа зимата со најмалку резерви во изминативе години.

Засилени прогнози

Иако цените на гасот во Европа се зголемија повеќе од двојно во третиот квартал од оваа година, приходите на „Газпром“ не се зголемија толку многу како во претходниот квартал, благодарение на долгорочните договори за снабдување.

Сепак, компанијата е „на пат за уште посилен четврти квартал од 2021 година и првиот квартал од 2022 година по нагло зголемување на цените на гасот“, велат аналитичарите на BCS Global Markets пред извештајот за заработката.

Акциите на „Газпром“ паднаа во текот на изминатиот месец поради неизвесноста околу роковите за одобрување на проектот за гасоводот „Северен тек 2“. Приклучокот за гас, кој треба да испорачува 55 милијарди кубни метри годишно директно во Европа преку Балтичкото Море, ќе ги намали транзитните ризици за компанијата и ќе и овозможи на Русија да го зголеми обемот што испорачува на Европската унија доколку е потребно.

Дарежлива награда

Рекордните профити на „Газпром“ сигнализираат дека производителот се движи кон највисоките исплати на дивиденди во својата историја. Рускиот гасен гигант очекува дивидендата за 2021 година да достигне најмалку 50 рубљи по акција, изјави аналитичарот на Sova Capital, Мич Џенингс, цитирајќи белешки од раководството на „Газпром“ до инвеститорите на неодамнешниот состанок. Доколку планот се оствари, овогодинешната исплата ќе биде најмалку три пати поголема од сегашниот рекорд на дивиденда од 16,61 рубљи по акција поставен во 2018 година.

Слични содржини