Реал генијално го претстави Алаба, но не го испочитува Рамос

од Nikola Popovski

Австрискиот фудбалер Давид Алаба беше официјално претставен во Реал Мадрид во средата, објави клубот.

Алаба пристигна по 11 години во сениорскиот тим на Баерн Минхен, за време за кое освои се што можеше да се освои.

Освен кратката епизода во Хофенхајм во 2011 година, Алаба постојано беше еден од столбовите на дефанзивната линија на баварскиот гигант.

„Здраво на сите, ви благодарам за топлото добредојде и грижа, денес е одличен ден во мојата кариера и јас сум многу возбуден. Ова е емотивен ден за мене “, рече Алаба на презентацијата, меѓу другото.

Тој го доби бројот четири, кој Серхио Рамос го имаше на грбот 15 години во клубот од Мадрид. Рамос неодамна замина во Пари Сен Жермен, но навивачите на Реал Мадрид можеби не ја сакаат оваа одлука.

Потсетуваме, 29-годишниот дефанзивец беше подложен на лекарски прегледи оваа недела и ќе има плата од 12 милиони евра во Мадрид во следните пет години.

Клубот го претстави на многу интересен начин, преку групен чет за комуникација на играчите на Реал кои беа информирани дека Алаба доаѓа во клубот.

 

Слични содржини