Русија и Кина ги критикуваа САД на состанокот на Советот за безбедност на ОН

од Stefanija Kuzmanovska

Русија и Кина ги критикуваа САД на состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации во понеделникот вечерта поради неодамнешните воздушни напади врз цели во Ирак и Сирија.

Двете земји го обвинија Вашингтон дека го зголемува ризикот од регионална ескалација.

Москва, исто така, утврди дека одлуката на САД да ги започне нападите е поврзана со претстојните претседателски избори во ноември.

Русија, чија инвазија на Украина беше предмет на жестока дебата во Советот за безбедност во последните две години, побара состанок на Советот откако САД извршија десетици напади врз ирански цели во Ирак и Сирија.

Нападите уследија по нападот со дрон врз американска база во Јордан во кој загинаа тројца војници.

Амбасадорот на Москва во ОН, Василиј Небензја рече дека нападите се обид на САД да ги „покажат своите мускули“.

Тоа беше, исто така, мотивирано, тврдеше тој во Советот, од желбата да влијае на неговиот внатрешен политички пејзаж и да ја зајакне „катастрофалната“ слика на администрацијата на претседателот Џо Бајден.

„Нападите, во кои загинаа неколку десетици луѓе, вклучително и цивили, го покажуваат целосното непочитување на меѓународното право од страна на Вашингтон“, додаде Небензја.

Тој, исто така, ги обвини САД дека сакаат да ги вовлечат силите од Блискиот Исток, вклучително и Иран, во регионалниот конфликт.

Сирискиот сојузник ѝ се придружи на Русија во посочувањето на внатрешната политика на САД како мотив за нападите.

Пратеникот Кусај Алдахак рече дека Дамаск отфрла дека овие земји се користат како „платформа за американски изборни кампањи и за демонстрација на брутална сила што ги поткопува принципите на колективната безбедност“.

Кина исто така ги осуди нападите. Амбасадорот на Пекинг, Џанг Јун ја повтори својата загриженост за ескалацијата на тензиите.

„САД тврдат дека не се обидуваат да создадат конфликт на Блискиот Исток или на кое било друго место, но во реалноста го прават токму спротивното. Воените акции на САД несомнено предизвикуваат нови превирања во овој регион и дополнително ги зголемуваат тензиите“, наведе тој.

Саид Иравани, амбасадорот на Иран, рече дека американските напади го прекршуваат меѓународното право и покажуваат „очајнички обид“ да се оттргне вниманието од основната причина за сегашните регионални превирања – израелската војна во Газа во која загинаа повеќе од 27.000 Палестинци.

„Тврдењата дека биле нападнати иранските бази во Ирак и Сирија се отфрлаат како неосновани и се сметаат за обиди да се одвлече вниманието од агресивните американски дејствија“, рече тој.

Вашингтон соопшти дека неговите напади во Ирак и Сирија погодиле цели поврзани со иранскиот корпус на Исламската револуционерна гарда, кој со децении поддржува „оска на отпор“ на истомисленици на политички и вооружени групи против влијанието на САД во регионот.

Техеран соопшти дека силите што ги поддржува во Ирак, Сирија, Либан и Јемен дејствуваат независно и немаат никаква улога во нападот на американската база во северен Јордан.

САД и Велика Британија, исто така, започнаа низа напади врз Јемен, каде што движењето Хути, поврзано со Иран, ги нарушува глобалните бродски рути со наведена цел да ја запре израелската војна во Газа.

Слични содржини