Русите ги саботирале изборите на Грабар Китаровиќ? Се огласи поранешната претседателка на Хрватска!

Поранешната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ денеска накратко ги коментираше изјавите за хибридни активности на Русите што ги даде во подкастот „One Decision“.

од Vladimir Zorba

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ минатата недела беше гостинка во подкастот One Decision на поранешниот директор на британската надворешна разузнавачка служба МИ6, Сер Ричард Дирлав. Во 47-минутното интервју, таа даде неколку прилично интересни, па дури и необични изјави на тема војната во Украина и помошта за таа земја, како и односите меѓу Русија и Хрватска, вклучително и ставовите на нејзиниот наследник Зоран Милановиќ и односот на Владимир Путин кон неа.

Притоа, таа во хрватски контекст го упати најтешкото обвинение против Русија, за кое признава дека не изнесе докази – дека се вмешала во претседателските избори на кои загуби од Милановиќ: „Тој ЛНГ терминал беше најголемата точка на расправија со Русија и веројатно беше причина за хибридни акции за време на предизборната кампања, што придонесе за резултатот од изборите во 2020 година“.

Денеска Н1 доби кратка реакција од поранешната претседателка.

„Гледам дека нашите медиуми речиси веднаш се фатија за тој дел во подкастот што го спомнав. Се согласувам, тоа е исклучително важна тема за која треба сериозно да се разговара, бидејќи свеста за овој тип на влијание кај нас се уште не е развиена. Но, сега не сум во позиција бидејќи сум зафатена со подготовките за следната недела во Њујорк, каде што имам неколку важни конференции како копретседавач на ГПМБ“, одговори таа на барањето за да ги коментира изјавите во подкастот.

Слични содржини