Се враќаат големите настани и покрај напливот на Ковид во Шкотска

од desk4
Големите јавни настани продолжуваат во Шкотска овој викенд и покрај тоа што дневните бројки на нови случаи Ковид достигнаа рекордно ниво.
Толпа од околу 50.000 навивачи ќе биде внатре во Иброкс за неделниот натпревар помеѓу Ренџерс и Селтик.
SEC Armadillo со капацитет од 3.000, исто така, ќе се отвори за концерти за прв пат од минатиот март.
Здравствените експерти ги предупредуваат навивачите и организаторите да бидат екстра внимателни откако дневните случаи на Ковид достигнаа рекордно ниво од 6.835 во петокот.
Тој вкупен износ беше повеќе од 1.800 над претходната највисока бројка.
Националниот клинички директор на Шкотска, професорот Лејч, рече дека е „негативно воодушевен“ што луѓето повторно одат на фудбалски стадиони, музички концерти и фестивали.
Но, тој рече дека постои обврска за организаторите и јавноста да ги направат настаните што е можно побезбедни.
Професорот Лејч изјави за Би-Би-Си Шкотска: “Засега, настаните се управуваат од локалните власти и тие се безбедни да продолжат. Но, тие можат да бидат побезбедни.“
„Има работи што сите можеме да ги направиме – вакцинација, тестирање и следење на упатствата.“
Првиот министер Никола Старџен во петокот рече дека наглиот пораст на бројот на случаи е „причина за загриженост“.
Таа инсистираше на тоа дека шкотската влада во моментов не размислува за воведување на нови мерки.
Сепак, постојат стравувања дека некои ограничувања ќе бидат повторно воведени ако позитивните случаи продолжат да спирализираат.
Професорот Лејч изјави за Би -Би -Си Шкотска дека е можно дневната бројка на случаи да достигне 14.000 лица до крајот на следната недела.
Тој рече: “Ние го удвоивме (бројот на случаи) за седум дена. Значи, ако тоа продолжи, ние сме на 6.800 и ќе бидеме на скоро 14.000 следна недела”.

Слични содржини