Се започнува со лошиот здив: Не ги игнорирајте СИГНАЛИТЕ што вашето тело ви ги испраќа, ова е АЛАРМОТ

од Vladimir Zorba

Секојдневните негативни навики кои имаат лош ефект врз здравјето на телото, како што се пушењето, алкохолот и консумацијата на брза и нездрава храна може да доведат до целосно забавување на телото, да доведат до пад на енергијата и да го забават метаболизмот.

Еве како да препознаете дека вашето тело е полно со токсини и дека е време за детоксикација, како и да се справите со вашата исхрана и секојдневни навики:

Често ве мачи надуеност

Нашите тела треба да го исфрлаат отпадот секој ден. Ова вклучува движења на дебелото црево барем еднаш дневно. Ако не испуштате отпад од вашето тело, токсините се враќаат во крвотокот и можат да создадат „хаос“.

Совет: Ако имате проблеми со столицата, обидете се да пиете повеќе вода, вежбајте, земете квалитетни пробиотици или чај од билки.

Имате лош здив

Лошиот здив не е само нешто што го расипува вашето вечерно излегување, туку може да покаже и дека сте полни со токсини. Може да биде предизвикана од бактерии во устата кои ослободуваат мириси. Исто така, сугерира дека вашиот црн дроб и цревата имаат проблем со елиминирање на токсините.

Совет: Започнете да користите средство за чистење јазик за да ги елиминирате бактериите што го покриваат вашиот јазик. Земете свежи билки како што се јаглика или коријандер, кои се фантастични за детоксикација на црниот дроб.

Мирисите ви пречат

Ако имате силни реакции на мириси како парфеми или чад, тоа може да биде предизвикано од токсини во вашето тело. Честопати стануваме преосетливи на надворешни мириси ако нашиот црн дроб има проблем со елиминирање на разни токсини од нашето тело. Кога патиштата за детоксикација се затворени, нашите тела и сетила се изоструваат и можат да предизвикаат реакции како главоболки и гадење.

Совет: Помогнете му на црниот дроб со билки како корен од глуварче, кој можете да ги консумирате во форма на чај.

Вишокот тежина едноставно не се топи

Постојат многу причини да се спротивставите на губење на тежината. „Лудите“ хормони, неправилната исхрана и токсините се едни од нив. Токсините како диоксини, ПЦБ и многу пестициди се липофилни, што значи дека тие се складирани во нашите тела од масните клетки. Кога телото е преоптоварено со нив, може да биде невозможно да се ослободи од дополнителна тежина.

Совет: Клучно е да бидете сигурни дека телото ги исфрла токсините на вистински начин. Ова значи подобрување на природната способност на вашето тело да го стори тоа и наоѓање рамнотежа.

Некој безбеден начин за чистење или детоксикација може да помогне, но намалувањето на изложеноста на токсини е исклучително важно.

Изберете чиста, органска храна секогаш кога е можно и бидете сигурни дека добро се потите, одитепо нужда, хидрирате и квалитетно дишете секој ден.

Слични содржини