Штом те заболи грло, тестот за корона ти стигнува преку такси: Вака во Шведска се борат против вирусот, а не носат маски

од Aleksandar Petrovski

Шведскиот модел на борба против коронавирусот започна да дава резултати. Околу 50 проценти од граѓаните имаат стекнато колективен имунитет, а економијата не претрпе толку многу како низ цела Европа. Тестирањето сега работи така што секој што ќе ги почувствува симптомите на Ковид 19, ќе добие тест на својата домашна адреса со такси, а резултатите се готови за еден ден.

Од почетокот на епидемијата на коронавирус, во Шведска немаше рестриктивни мерки, освен обврска да се задржи физичка дистанца и забрана за собирање на повеќе од 50 лица на едно место. Обврската за носење заштитни маски и ракавици не постоеше дури и во форма на препораки.

Начинот на кој се тестира на коронавирус го илустрира развојот на оваа земја:

„Едноставно, кога ќе ги почувствувате симптомите што ги споменавме, без разлика дали е губење на чувството за мирис и вкус, дали има болно грло, отежнато дишење, главоболка, добивате тест преку такси. Така и стигна и на жена ми. Таа направи брис од грлото, а таксистот го подигна и го однесе, а после еден ден ги добивме резултатите“, вели српскиот иселеник Драган Лабан од Стокхолм.

На прашањето дали се намалува бројот на пациенти во Шведска, Лабан објаснува дека дневно има меѓу 200 и 300 нови инфекции, но дека бројот на починати се намалува.

„Се стекна колективен имунитет, точниот однос не е познат, но околу 50 проценти се заразени. Нема големи последици, бројот на починати се намалува. Претходно, бројот на жртвите дневно беше до стотина, сега е околу 30, 40, се менува од ден на ден. Но, истите мерки сепак останаа, еден и пол до два метри дистанца, и тоа е тоа. Нема маски или друга заштитна опрема “, потсетува Лабан.

Соговорникот го објаснува релативниот успех на шведскиот модел со тоа што Швеѓаните се претпазливи и послушни луѓе кои не се склони кон непочитување на правилата и препораките на властите.

„Во 95 отсто од случаите, Швеѓаните го прават токму она што им е кажано. Така и странците што живеат во Шведска. Како и да е, има и такви кои не го почитуваат тоа, но затоа постојат различни комисии што одат низ градот, а бидејќи градините во кафулињата сега се отворени, тие гледаат дали се одржува социјалното растојание, еден и пол метри помеѓу масите, максимум три до четири лица на маса и слично. „Доколку тоа не се испочитува, ќе бидат применети казни и може да се случи објектот да биде затворен“, вели Лабан.

Последиците од вирусот корона врз економијата на оваа земја, според него, не би постоеле ако индустријата не зависеше од другите земји. Како што вели, ако се произведуваше на едно место „од игла до локомотива“, индустријата немаше да има никакви загуби.

„Немаше затворање, но бидејќи индустријата е доста зависна од другите земји, на пример „Сканија“ мораше да затвори еден месец и половина затоа што фабриките и камповите во Франција, Италија, Холандија беа затворени, така што не можеа да се добијат резервни делови за да ги завршите камионите. Значи, поради другите земји, тие мораа да ја затворат својата фабрика “.

Лабан заклучува со податоците дека е забранет влез на странски државјани во Шведска, со исклучок на оние кои имаат дозвола за престој и работа.

loading...

Слични содржини