Спектакл на „Бомбонера“ – 4 гола и 2 исклучувања во „Суперкласико“ (ВИДЕО)

Фудбалерите на Боке јуниорс и Ривер Плата одиграа без победник 2: 2 во едно од најголемите дербија во светот – Суперкласико.

Дуелите меѓу Бока и Ривера никогаш не разочаруваат, па така беше и овојпат, со тоа што навивачите не можеа да го направат неспоредливо подобар дуело, затоа што не присуствуваа на трибините поради пандемијата на коронавирус.

Ова е повеќе од фудбалски натпревар за Аргентинците, нетолеранцијата меѓу навивачите на двата тима не може да се спореди со ништо на светот, па затоа беше чудно да се гледа Суперкласико пред празни трибини.

Натпреварот беше полн со остри стартови, играчите не се штедеа, а двете екипи завршија со по десет играчи на теренот. Ривер беше нешто подобар ривал, доминираа во поседот на топката, но Бока прва стигна до целта.

Мас го пронајде Абила, а овој во десеттата минута му донесе предност на домашниот тим.

Ривер мораше да игра поангажирано, и ја презедоа контролата над играта, но, сепак, до крајот на првото полувреме резултатот не се менуваше – 1: 0.

Понатаму, Бока остана со играч помалку во 58-та минута кога Кампусано доби втор жолт картон. Тоа им даде ветер во грб на гостите кои дојдоа до пресврт во 74-та и 77-та.

Се чинеше дека Ривер ќе ја донесе играта на крај, бидејќи тие имаа повеќе играчи и предност, но Енцо Перез се погрижи тоа да не се случи прво. Аргентинецот доби втор жолт картон во 80. минута, а ситуацијата беше рамноправна на теренот.

Бока успеа да го искористи тоа и дојде до израмнување. Легендарниот Карлос Тевез му асистираше на Вили, кој го совлада Армани и ги постави конечните 2: 2.

Ривер имаше повеќе посед, уште неколку удари, но на крајот поделбата на пленот беше најправеден исход.