Светските берзи паднаа во првата недела од новата година

од Vladimir Zorba

На светските берзи минатата недела цените на акциите значително паднаа, по неколкунеделен раст, бидејќи избледеа надежите на инвеститорите за агресивно намалување на каматните стапки од страна на американската централна банка.

На Волстрит, Dow Jones минатата недела загуби 0,6 отсто, на 37.466 поени, додека S&P 500 падна за 1,5 отсто, на 4.697 поени, а индексот Nasdaq падна за 3,3 отсто, на 14.524 поени. Првиот пад на овие индекси по девет недели раст е последица на еуфоријата за намалување на каматните стапки.

Во последните месеци од минатата година, цените на акциите нагло пораснаа бидејќи инвеститорите се надеваа на агресивно намалување на стапката од страна на ФЕД оваа година. Иако проценките на лидерите на ФЕД од минатогодишната седница покажуваат дека очекуваат трипати да ги намалат каматните стапки оваа година, на пазарот се шпекулира дека ФЕД ќе ги намали шест пати, почнувајќи од март.

Но, записникот од последниот состанок на американската централна банка минатата година, објавен во средата, не дава индикации за тоа кога би можело да следи намалување на каматните стапки.

„Записниците сугерираат дека многу лидери на ФЕД се залагаат за задржување на каматните стапки на покачени нивоа за подолг временски период, а оние кои проценуваат дека намалувањето на каматните стапки ќе започне во 2024 година, очекуваат да го сторат тоа подоцна во текот на годината“, објаснува Квинси Крозби, стратег во LPL Financial.

На пазарот на пари, на почетокот на неделата беше проценето дека има речиси 80 проценти шанси ФЕД да почне да ги намалува каматните стапки веќе во март, но по објавувањето на записникот на ФЕД, тие шанси се намалија на помалку од 70 проценти.

Извештајот за вработување во САД, исто така, покажа дека инфлацијата, а со тоа и каматните стапки, би можеле да останат на покачени нивоа подолго од очекуваното. Во декември беа отворени 216.000 нови работни места во најголемата светска економија, повеќе од еден месец порано и повеќе од очекуваното. Просечната саатница е зголемена за 0,4 отсто на месечно ниво, а за 4,1 отсто на годишно ниво.

Меѓу најголемите губитници минатата недела беа акциите на технолошките гиганти, како што се Apple, Nvidia, Alphabet и Amazon.com, кои водеа минатата година во однос на растот на цените. И на европските берзи цените на акциите паднаа минатата недела. Истовремено, лондонскиот FTSE индекс ослабна за 0,6 отсто, на 7.689 поени, франкфуртски DAX се лизна за 0,9 отсто, на 16.594 поени, додека париски CAC за 1,6 отсто, на 7.420 поени.

Слични содржини