Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Средба во МОН за емитувањето воспитно-обрaзовна програма за децата додека се дома поради коронавирусот

Во Министерството за образование и наука, денеска ќе се одржи средба во врска со постапување согласно заклучокот на Владата на Владата на Република Северна Македонија за емитување на воспитно образовна програма наменета за деца во предучилишна возраст и ученици од основно образование во периодот додека детските градинки и училиштата се …

Повеќе

За учебникот по социологија немало никакви забелешки од страна на наставниците

Ќе се разгледаат сите опции дали да се повлече или да се корегира учебникот по Социологија за втора година и ќе се избере најдоброто решение, изјави денеска министерот за образование и наука Арбр Адеми. – Се согласувам дека во содржината на тој учебник има пропусти и грешки, но веќе сме …

Повеќе

Адеми: Очекувам да се преземат педагошки, евентуално и други мерки за учениците кои оштетувале

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 рече дека бил згрозен од случувањата во училиштата како што можеше целата јавност да види од видеата. „Секако дека образованието е секогаш тема на која има што да се каже и слушне. За видеата кои ги видовме, …

Повеќе

Неделков: Имавме конструктивни и тешки преговори

Напредокот во преговорите и поместување во позициите кои ги соопшти министерот за образование и наука, Арбер Адеми ги потврди и претседателот на СОНК, Јаким Неделков. Според него, времето е многу кратко, но се надева дека на една од следните средби ќе излезат со конечен договор. „Има напредок и поместување од …

Повеќе

Адеми по средбата со СОНК: Напредок има, но не и договор

Министерството за образование и наука и СОНК се договориле да ги продолжат разговорите кои би донеле до спречување на генералниот штрајк кој претседателот на СОНК, Јаким Неделков го најави за 11 ноември доколку нема покачување на платите. Министерот за образование, Арбер Адеми по средбата со премиерот Зоран Заев и претседателот …

Повеќе

ФОТО: Неделков на средба со премиерот Заев и министерот Адеми

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков со претставници од Синдикатот пристигна во Владата, каде ќе одржи средба со премиерот Зоран Заев и министерот за образование и наука, Арбер Адеми. Средбата ја најави премиерот Заев вчера на седницата за пратенички прашања во Собранието, а е една од последните шанси да се постигне …

Повеќе

Адеми на средба со претставници на СОНК

Министерот за образование Арбер Адеми денеска ќе има средба со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), откако во саботата најави историско покачување на платите во образованието и изрази оптимизам дека нема да дојде до штрајк на наставниците, бидејќи, како што рече Министерството и Владата нудат решенија. Средбата …

Повеќе