Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Се санира патот до излетничкото место Три круши

Градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, заедно со претседателот на Советот на Општината, Дарио Шимиќ, изврши увид во градежните работи за санација на патот кој води кон месноста Три круши. – Во моментов се работи на санација на патот во должина од 660 метри, а со оваа реконструкција на два …

Повеќе

Во дворот на ПОУ „д-р Златан Сремец“ пуштено е во употреба ново рекреативно детско катче

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски и директорката на училиштето, Марија Делетиќ денеска во дворот на ПОУ „д-р Златан Сремец“ го пуштија во употреба новото рекреативно детско катче. Инклузивното игралиште наменето за децата од училиштето е донација од познатата компанијата …

Повеќе

Темелковски: Просечната висина на зградите во Расадник треба да биде пет ката

Плоштад, паркинг места, две катни гаражи, градинка и поликлиника се предвидени во ДУП-от за Расадник, вели градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа. „Збориме за 82 хектари. Деталниот урбанистички план не е донесен, во прва фаза е. Граѓаните за Расадник бараа паркови, …

Повеќе

Темелковски: Винил хлоридот е во процес на чистење од Охис

Како општина ги немаме потребната механизацијата и инструменти за да провериме што се случило во Охис. Меѓу првите отидов на терен, не уверија дека не е опасно тоа што се излеало. Неколку часа поминав таму и немав никакви симптоми. Мене ме интересираше, јас сум жител на општината и треба да …

Повеќе

Темелковски за Стандард: Одредени објекти во Расадник сме ги поделиле на две или три градежни парцели, нема да има 100 згради

Како парцели се 100 градежни парцели, но не се како згради и објекти 100, бидејќи одредени објекти сме ги поделиле на две или три градежни парцели, така што, доколку го земеме и минатиот ДУП, намалено е и за 20 градежни парцели на целата територија, вели во интервју за Стандард градоначалникот …

Повеќе