Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Завршен инспекцискиот надзор за случајот со родилката – лекарка, постапката преминува во МВР

Завршен е Инспекцискиот надзор поврзан со родилката – лекарка која што се породи на Гинеколошко – акушерската клиника, а која криела контакти. Понатму тој преминува во надлежност на МВР, истакна денеска директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), Иринка Сотирова Бухова. -Во тек на истиот ден кога ја добивме …

Повеќе

Филипче: Шеснаесет медицински сестри од ГАК се во изолација

Родилката која беше во Гинеколшко-акушерската клиника, потоа во болницата „Ремедика“, понатаму примена на Инфективната клиника во Скопје и на свое барање согласно состојбата која што тоа го дозволила во лесна состојба таа заминала на домашно лекување. На ГАК 16 медицински сестри се во изолација, но не од овој случај. Од …

Повеќе

Јовановска: Лекарите добиваат закани од пациентките ако ги ставиме во изолација

Во изолација е ставен дел од медицинскиот персонал на ГАК, кој беше во контакт со докторката која не пријавила дека во семејството има позитивен на Ковид 19 и дошла да се породи. – Станува збор за млада пациентка на 27 годишна возраст, првородка која што не ги пријавила своите контакти …

Повеќе

ГАК: Зголемен бројот на предвремени породувања, починати пет бебиња

Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство-Скопје информира дека во последните седмици е зголемен бројот на предвремени породувања. Од 9 до 13 април починале пет предвремено родени бебиња. Од ГАК апелираат родилките и во периодот на справување со Ковид-19, смирено и без паника да се подготвуваат за среќен исход од бременоста. …

Повеќе

Јовановска: Родилката со коронавирус е во добра здравствена состојба, бебето не е заразено

Директорката на Гинеколошко акушерската клиника во Скопје Викторија Јовановска денеска изјави дека родилката со коронавирус е во добра здравствена состојба и е хоспитализирана на Инфективната клиника, додека бебето, кое беше утврдено дека е негативно на короновирус, е во стабилна здравствена состојба, иако е родено предвреме. – Бебето е негативно на …

Повеќе

Филипче: На ГАК се почитуваат сите протоколите за изолација

На денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче изјави дека нема простор за паника и бидејќи Гинеколошко акушерската клиника ги почитува сите протоколи за изолација. „Гинеколошко акушерската клиника е место каде што има целосно изолиран дел за породување и оперативен третман на овие пациентки. Таму се почитуваат сите протоколи за …

Повеќе

Родилката од Куманово позитивна на Ковид-19 е префрлена на Инфективна клиника

Од Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје  истакнуваат дека на 30 март кај нив е примена второротка од Куманово на возраст од 27 години која во 20:15 часот поради намалена плодова вода и знаци за фетално страдание е породена со царски рез. Пациентката е спроведена и породена во изолација, …

Повеќе

Родилка од Охрид и нејзиното бебе починаа на скопска Гинекологија

Доцна синоќа на Клиниката за Гинекологија и акушерство во Скопје почина родилка од Охрид. На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, родилка која вчера попладне е донесена во Скопје со возило на брза помош во фебрилна состојба со …

Повеќе

ГАК со апел: Пациентките да се јават на преглед само во исклучително нужна и итна ситуација

Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје упатува апел до пациентките кои имаат закажано преглед преку „Мој термин“ да се јават само во исклучително нужна и итна ситуација со цел намалување на приливот на пациенти, редуцирање на метежот во амбулантите и превенирање од ширење на коронавирусот. Апелот особено важи …

Повеќе

Намалена е смртноста на предвремено родените бебиња

Стапката на смртност на предвремено родени бебиња во државава е намалена двојно и изнесува 12 проценти на годишно ниво, истакна директорката на ГАК, Викторија Јовановска. Премиерот Зоран Заев рече дека институците треба постојано да се ангажираат за да ја променат црната статистика и покрај резултатите што се постигнати. „Да им …

Повеќе