Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

ДПИ го затвори луна паркот во Кисела Вода

Патувачкиот луна парк, кој е поставен на раскрсницата на бул. „Борис Трајковски“ и бул. „Србија“ во Кисела Вода е затворен од Државниот пазарен инспекторат. Директорот на Државен пазарен инспекторат Стојко Пауновски, на денешната прес-конференција, во одговор на прашање рече дека луна паркот е затворен од нивна страна, бидејќи е забрането …

Повеќе

Листа на продавници, маркети и аптеки во општина Кисела Вода од каде граѓаните ќе можат да нарачуваат за време на полицискиот час

За време на полицискиот час, на територија на Општина Кисела Вода, ќе работат неколку деловни субјекти кои се занимаваат со достава на храна и лекови, соопштија од Општина Кисела Вода. Овие услуги како што наведуваат од оваа скопска општина ќе може да ги нудаат тие деловни субјекит кои претходно аплицираа …

Повеќе

ФОТО: Продолжува предвремената кампања, летоци со ликот на Заев расфрлани во Кисела Вода

Летоци со фотографии од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на кој пишува „Заев е виновен“, парола која на своите видео материјали на социјалните мрежи ја повторува опозициската ВМРО-ДПМНЕ синоќа биле расфрлани на територија на општина Кисела Вода. „Локално“ фотографираше еден од летоците, на кои на предната страна пишува „Се срамам …

Повеќе

ФОТО: Дрво падна врз автомобил од синоќешниот ветер

Покрај паднатите покриви, откорнатите дрва и турнати контејнери, утрово граѓаните продолжуваат да ги бележат штетите од синоќешниот силен ветер. На фотографијата која стигна до редакцијата на „Локално“, се гледа дека паднато дрво оштетило автомобил во Кисела Вода. Како што претходно јавивме, силниот ветер оштети кров на зграда во Карпош 4, …

Повеќе

Се чисти огромната депонија позади зградата „Флетajрон“

На барање на Општина Кисела Вода, Град Скопје започна со чистење на големата депонија лоцирана позади зградата „Флетajрон“ (или позната како „Пегла“). Се работи за површина од околу 15 000 квадратни метри.Од денес па во наредните денови, со механизација ќе се собира со години таложениот отпад на потегот од крстосницата …

Повеќе

Исчезна жена од скопска Кисела Вода

На 02.02 годинава 19:30 часот во полициската станица Кисела Вода, П.Н.(21) од Скопје пријавила дека домот се оддалечила нејзината мајка П.Н.(51) од Скопје. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Повеќе

Оштетено возило од заскитан куршум во Кисела Вода

Од заскитан куршум оштетено е возило марка „хонда цивик“ со скопски регистарски ознаки на ул.„Локов“ во населбата Кисела Вода. Како што соопшти МВР, инцидентот бил пријавен вчера во 13.30 часот во Полициската станица Кисела Вода од страна на сопственикот на возилото, Д.С.(48) од Скопје. Извршен бил увид.

Повеќе

ФОТО: Искршен семафор на булеварот Борис Трајковски

На новогодишната ноќ е искршен семафорот на булеварот Борис Трајковски веднаш до бараките на Општина Кисела Вода, во правец кон населбата Драчево, но само во горниот дел. Се уште не се знае кој и како го искршил семафорот. Инаку, новогодишната ноќ помина во мирна атмосфера, без поголеми инциденти. Министерот за …

Повеќе

Темелковски: Просечната висина на зградите во Расадник треба да биде пет ката

Плоштад, паркинг места, две катни гаражи, градинка и поликлиника се предвидени во ДУП-от за Расадник, вели градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа. „Збориме за 82 хектари. Деталниот урбанистички план не е донесен, во прва фаза е. Граѓаните за Расадник бараа паркови, …

Повеќе

Патот кон Теферич затворен за сообраќај во следните 30 дена

Патот кон Теферич ќе биде затворен за сообраќај во следните 30 дена поради санација, информираат од Општина Кисела Вода. Во соопштението до јавноста, од Кисела Вода ги замолуваат учесниците во сообраќајот за трпение и разбирање додека се одвиваат градежните зафати на патот.

Повеќе