Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Пронајдени 103 мигранти во товарно возило кај Демир Капија

На 11.08.2020 во 08.50 часот од полициски службеници од Полициската станица Неготино, во близина на Прждевски споменик, Демир Капија, било сопрено патничко возило „ауди“, со скопски регистарски ознаки, управувано од А.К.(35) од Скопје, а веднаш по него и товарно возило „мерцедес“, со битолски регистарски ознаки. Во товарното возило биле пронајдени …

Повеќе

АНСА: Зголемен мигрантскиот прилив низ  балканската рута и покрај кризата со КОВИД-19

Последните информации за бројот на откриени мигранти и за инциденти во земјите од Балканот, укажуваат на зголемување на мигрантскиот прилив низ т.н. балканската рута и покрај кризата со КОВИД-19, оценува италијанската агенција АНСА. – Земјите во регионот бележат значително зголемување на приливот на бегалци и мигранти од Блискиот Исток и …

Повеќе

Пронајдени 94 мигранти во камион, возачот и сопатникот во бегство

На 08.08.2020 околу 21:30 часот на регионалниот пат Радовиш-Штип, крстосница за Неготино при сообраќајна контрола од полициски службеници од СВР Штип било дадено знак за запирање на товарно моторно возило „волво“ со скопски регистарски ознаки управувано од засега непознато лице, кој бил во придружба со уште едно лице. Возачот го …

Повеќе

Уапсен неготинец, превезувал мигранти во „фолсваген венто“

Во близина на раскрсница кај село Црвени брегови на регионалниот пат Неготино – Градско, вчера во 04.30 часот бил лишен од слобода А.Ј.(30) од Неготино кој управувал патничко моторно возило „фолсваген венто“ без регистарски ознаки, бидејќи во возилото превезувал мигранти. При негово запирање биле пронајдени три лица-мигранти од Бангладеш. – …

Повеќе

Пронајдени 11 мигранти во возило на автопатот Гевгелија-Неготино

Единесет мигранти од Бангладеш, пронајдени се вчера околу 08.00 часот на автопатот Гевгелија – Неготино, кај наплатна станица „Демир Капија“, при контрола на возилата „БМВ“, со велешки регистарски броеви, управувано од О.Д.(46) и „фолксваген фејтон“, со тетовски регистарски броеви, управувано од С.М.(37), двајцата од с.Бузалково, Велешко. Како што информираше Верољуб …

Повеќе

Нов бран мигранти – нелегално се уфрлуваат во камионите на превозниците

Над 30 проценти од анкетираните превозници членки на СИЗ Македонија сообраќај АМЕРИТ се соочиле со проблеми откако во нивниот камион нелегално се уфрлиле мигранти. Плаќање високи парични казни и над 4.000 евра, притвор и долги судски постапки за докажување невиност во превоз на мигранти иако немаат инволвираност се чест проблем …

Повеќе

„Инфомигрантс“: Мигрантите постојано се обидуваат да ја преминат грачката граница кон Северна Македонија

Мигрантите постојано се обидуваат да ја преминат грачката граница кон Северна Македонија во реонот на Идомени. Тие во ноќните часови во групи се обидуваат да се качат на возовите како слепи патници или да ја пробијат оградата долж границата, објави поратлот „Инфомигрантс“. – Тие скокаат на возовите и покрај ризикот …

Повеќе

Двајца мигранти од Пакистан во Ваксинце држеле во заложништво 19 други

Мигранти од Пакистан држеле во заложништво поголема група мигранти во селото Ваксинце поради, засега, се уште неутврдени причини. Како што се наведува во извештајот од страна на СВР Куманово на 13.07.2020 година по претходно добиени сознанија дека во објект во с.Ваксинце 2 НН лица – мигранти држеле поголема група на …

Повеќе

Втора несреќа за два дена: Тешка сообраќајка кај Струмица, се преврте комбе со мигранти

Седум мигранти се повредени откако синоќа околу 20:50 часот се превртело комбе со битолски регистарски таблички на магистралниот пат Струмица-Валандово, кај крстосницата за селото Раборци, соопшти портпаролката на СВР-Струмица, Хризантема Рендевска. Возачот на комбето побегнал, а увид на местото на несреќата извршиле полицијата и јавен обвинител. Во извлекувањето на повредените …

Повеќе

Комбе со мигранти предизвика тешка сообраќајка во Струмица, повредени три лица

Комбе со кочански таблички, управувано од возач од Кочани, во кое се превезувале поголем број мигранти, денеска во 11:50 часот предизвика тешка сообраќајка на крстосницата на улиците „Младинска“ и „Браќа Минкови“ во Струмица. Повредени се три лица. – Тројца мигранти се донесени во болницата. Од нив, еден е сопотешки, а …

Повеќе