Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Џафери до Зекири: Ако имаш да реагираш, напиши таму на Фејсбук

Пратеничката од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Емилија Александрова побара 15 минути пауза бидејќи како што рече, тие се посебна пратеничка група со свој координатор, а не биле повикани на координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Не сме повикани на координација. Не знам зошто е тоа, но …

Повеќе

Независната осумка утре ќе се изјасни дали ќе даде поддршка за Законот за Јавно обвинителство

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата утре ќе се изјасни дали ќе гласа за Законот за Јавно обвинителство, откако изминуваат и последните денови пред распуштање на Собранието. Според извори на „Локално“, дел од независната осумка дала зелено светло за Законот, откако биле прифатени забелешките кои ги дале пратениците, но …

Повеќе

Се прават притисоци врз пратеници за да не се изгласа Законот за јавно обвинителство

Петнаесетина дена пред распуштање на Собранието, се засилуваат и притисоците овој пратенички состав да не го излгаса Законот за јавно обвинителство, дознава Локално. Според неофицијални извори, независната осумка подлежи под силни притисоци од матичната партија да не гласаат за Законот, откако лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави дека ќе разговара …

Повеќе

Независната осумка неделава ќе донесе одлука дали ќе гласа за Законот за Јавно обвинителство

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата го разгледува текстот на предлог-законот за Јавно обвинителство, кој е четврти по ред, откако за претходните три власта и опозицијата не можеа да ги приближат ставовите. Извори од „независната осумка“ на Локално велат дека во најновиот предлог закон има имплементирано неколку измени кои …

Повеќе

Александрова: Неприфаќање Армија на Северна Македонија, а гласање за НАТО под новото име е популистички трик на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ во суштина прифати се од Преспанскиот договор, но им требаше виновник кога се гласаа уставните измени, па „осумката“ некако им дојде добро алиби за да се задскријат себе во тој процес. Излезе на површина тоа што јас цело време го кажувам и укажувам кон членството кое што не заслужува …

Повеќе

Незавнисните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ без став за укинувањето на лустрацијата

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема заземено став за предложениот Закон за укинување на лустрацијата, што владејачката СДСМ го предложи, а го блокираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, заедно со ДУИ и ДПТ. „Ние како пратеничка група немаме заземено став за укинувањето на лустрацијата“, кратко рече пратеничката Емилија Александрова. Инаку укинувањето …

Повеќе

ГАЛЕРИЈА: Без гласовите на Беса, Алијанса и независните од ВМРО-ДПМНЕ се избра техничката влада

Тропање по маси, негодување, но и аплаузи се слушнаа од пратениците и од власта и од опозицијата на седницата на која се избра преодна влада која треба да ги спроведе изборите. На крајот, сите заедно гласаа „за“ техничката влада, без гласовите на пратениците од Беса, Алијансата за Албанците и независната …

Повеќе