Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Филипче: Медицинска сестра од Куманово е позитивна на коронавирусот

Медицинска сестра од Куманово била позитивна на новиот коронавирус, иако одела на работа и не чувствувала никакви симптоми, изјави министерот за здравство Венко Филипче. „ 4 медицински лица ќе бидат во самоизолација. Направена е прераспределба на медицинските сестри, 8 ќе ротираат од други одделениј.Медицинска сестра од одделот на пулмологија почувствувала …

Повеќе

Филипче и одаде посебно признание на сестра Маја која денеска се грижи за пациентите со коронавирус (фото)

Министерот  за здравство, Венко Филипче денеска посебно признание и одаде на медицинската сестра Маја. Таа е дежурна во изолација на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состоби давајќи грижа на пациентите со коронавирус. Голема благодарност и до целиот персонал, посебно до сите докторки, медицински сестри и директорката Стевановиќ на Клиниката. …

Повеќе

Малтретираното момче од Австралија не е единствениот познат во нивната фамилија

Квејден Бејлс не е единствениот член на австралиското семејство кое ги полнеше насловните страници. Приказната за малтретираното 9-годишно момче скрши срца ширум светот кога минатата недела видото се прошири низ светот. Прифилите на Квејден и неговата мајка исчезнаа од социјалните мрежи, но момчето има постара сестра, активистка за Абориџините. Неговата …

Повеќе

Истражувањето потврди: Личностите кои имаат сестра се посреќни

Доколку се сметате за среќник затоа што имате сестра, потполно сте во право. Научниците од универзитетот Де Монтфорт и Улстер неодамна направија истражување во кое испитале повеќе од 570 личности на возраст од 17 и 25 години. Им биле поставени одредени психолошки прашања на различни теми, вклучувајќи го и менталното …

Повеќе

Три години подоцна, на истиот ден, починала сестра му на Џорџ Мајкл

Мелани Панајоту, сестра на покојниот пејач Џорџ Мајкл, починала на 55-годишна возраст, точно три години откако почина тој. Нејзиното тело го пронашла фризерката. Мелани починала во својот стан Лондон. Со Џорџ биле многу блиски, а постојано патувала со него на турнеи. Во ноември го промовираше филмот „Последниот Божик“, инспириран од …

Повеќе

Славењето не престанува: И сестрата на Богдана се „фати“ за микрофон (ВИДЕО)

Додека Вељко и Богдана одмараат од свадбата, семејството на невестата продолжи да слави и вечерта по прославата. Веселбата во Тител не престанува, а голем дел од гостите кои беа на свадбата вчера отидоа во домот на невестата. Во текот на вечерта на Твитер и Инстаграм се појавија повеќе снимки, а …

Повеќе

Саманта Маркл повторно ја нападна војвотката Меган

Полусестрата на војвотката Меган Маркл не престанува да ја напаѓа медиумски. Овојпат ја обвини дека е целосно незаинтересирана за здравствената состојба на нивниот татко, кој неодамна доживеал сецев удар. Саманта Маркл смета дека Меган одлично глуми родител и хуманитарец, но дека во основа нималку не се грижи за своето семејство …

Повеќе