Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

СОНК: Уредбата е јасна, очекуваме изборната комисија при УКИМ да ги стопира и одложи сите активности

Се чини дека е јасна најновата Уредба на Владата за замрзнување на изборните активности на УКИМ сè до завршување на вонредната состојба во државата. Во текот на денот очекуваме изборната комисија при УКИМ да ги стопира и одложи сите свои активности, со што не би ги довеле во опасност по …

Повеќе

За СОНК не е прифатливо јавниот сектор да зема до 14.500 денари плата

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) не се согласува со предлогот на СДСМ за намалување на платите на вработените во јавната администрација и бара од Владата доколку добие таков предлог, тој да биде одбиен. Според Синдикатот, ваквиот предлог е радикален и директно ќе влијае врз работниците кои се …

Повеќе

СОНК: Министерството за образование не го реализира договореното зголемување на платите за 10 проценти

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска изрази незадоволство од институциите на системот, кои на директен или индиректен начин влијаеле врз неисполнување на договорот за зголемување на платите за 10 проценти во високообразовните институции, почнувајќи од јануарската плата. – Непобитен е фактот дека Министерството за образование и наука …

Повеќе

СОНК в понеделник ќе се изјасни дали го прифаќа колективниот договор за култура

Во понеделник ќе се знае дали Предлог колективниот договор за култура е прифатлив за Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). Претседателот на СОНК, Јаким Неделков денеска изјави дека во тек е изјаснувањето на синдикалните организации и оти во понеделник е закажан состанок во Министерството за култура. – Во моментот се …

Повеќе

Неделков: Имавме конструктивни и тешки преговори

Напредокот во преговорите и поместување во позициите кои ги соопшти министерот за образование и наука, Арбер Адеми ги потврди и претседателот на СОНК, Јаким Неделков. Според него, времето е многу кратко, но се надева дека на една од следните средби ќе излезат со конечен договор. „Има напредок и поместување од …

Повеќе

Адеми по средбата со СОНК: Напредок има, но не и договор

Министерството за образование и наука и СОНК се договориле да ги продолжат разговорите кои би донеле до спречување на генералниот штрајк кој претседателот на СОНК, Јаким Неделков го најави за 11 ноември доколку нема покачување на платите. Министерот за образование, Арбер Адеми по средбата со премиерот Зоран Заев и претседателот …

Повеќе

Заев и СОНК денеска на средба: Дали наставниот кадар ќе добие покачување од јануари или од април?

Премиерот Зоран Заев денеска ќе оствари состанок со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура на кој, како како што се надева премиерот, низ заеднички дијалог ќе се најде решение за платите на наставниот кадар. Како што најавија од СОНК доколку не се испочитуваат нивните барања ќе следи генерален штрајк најавен …

Повеќе

Нема договор меѓу СОНК и МОН, преговорите продолжуваат

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование денеска не постигнаа договор, но најавија дека до крајот на неделата повторно ќе се состанат. По средбата, министерот Арбр Адеми изјави дека преговорите продолжуваат. – За жал, денеска не се постигна конечен договор што значи дека преговорите ќе продолжат. …

Повеќе

Адеми на средба со претставници на СОНК

Министерот за образование Арбер Адеми денеска ќе има средба со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), откако во саботата најави историско покачување на платите во образованието и изрази оптимизам дека нема да дојде до штрајк на наставниците, бидејќи, како што рече Министерството и Владата нудат решенија. Средбата …

Повеќе

Заев до СОНК: Повикувам на разумност

Правиме се што е во нашите можности, ќе продолжиме да зборуваме за нови 10%, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање дали во рокот од 15 дена кој го даде СОНК пред најавениот генерален штрајк ќе успеат да се договорат со Синдикатот. „Јас ги почитувам работничките права, јас сум левичар …

Повеќе