Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

„Дај пари или ќе те убијам“ – скопјанка нападната за 600 денари

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 29 години, кое се товари за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик, соопштуваат од обвинителство. Обвинетиот на 16.11.2019 година, влегол во семејна …

Повеќе

Охриѓанка пријавена за исчезната пронајдена почината

Жител на охридското село Велгошти вчера околу пладне во СВР Охрид пријави дека недалеку од селото, во месноста „Чурила“, забележал починато лице. -По извршениот увид, констатирано е дека станува збор за Д.Н.(80) од с.Велгошти, која на 07.03.2020 била пријавена за исчезната. По извршен преглед од лекар патолог било констатирано дека …

Повеќе

Исчезнатата кавадарчанка пронајдена почината во лозов насад

Седумдесет и три годишната кавадарчанка М.Д. која претходно беше пријавена за исчезната, вчера била пронајдена почината во лозов насад без траги на насилство, информира Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. По наредба на јавен обвинител, телото е предадено за обдукција во Институт за судска медицина –Скопје. Бил извршен увид на …

Повеќе

Само една жена е на раководна функција во Дебар

На Меѓународниот ден на жената, Дебар не може да се пофали дека дебарската жена го добила заслуженото место, кога станува збор за раководни позиции. -Иако Дебар одамна ги има надминато традиционаланите табуа за родова еднаквост, сепак вистинска реткост е жена да раководи со некоја институција. Многу жени се со високо …

Повеќе

Стариот скопски кавалер (ГАЛЕРИЈА)

Меѓународен ден на жената — светски празник што се одбележува на секоја година на 8 ми март. Тоа е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите. Идејата за одбележување на посебен ден посветен на жените потекнува од почетокот на 20-от век. За …

Повеќе

Богдановска возач во ЈСП: Не е едноставно да се сообраќа низ Скопје особено во метежот кој е резултат на сообраќајната (не)култура

Јавното сообраќјно претпријатие Скопје, ЈСП има три жени возачи. Една од нив е Сања Богдановска 38 годишна жена, сопруга и мајка на три деца (17 , 13 години и 16 месеци). По професија е економски техничар, а во ЈСП работи како возач од ноември 2012 година. Богдановска во интервјуто за …

Повеќе

Чај кој секоја жена над 40 години треба да го пие наутро

Топлиот чај наутро, наместо кафе, е одличен начин да се задржи младиот изглед на кожата. На возраст над 40 години хербалните чаеви се подобри отколку зелениот и мора да бидат дел од вашата утринска рутина. Особено добар за вас е чајот од хибискус, кој во себе содржи витамини А, Б1, …

Повеќе

Сопружници се степале и демолирале изнајмена викендица во Маврово

Сопружници направиле штета на инвентар и си нанеле повреди, откако се степале во викендичка која изнајмиле. Според СВР Тетово, вчера било пријавено дека во викендица во Маврово, во која престојувале, двајца сопружници од Скопје на возраст од 25 и 34 години ја оштетиле внатрешноста на објектот. По увидот било утврдено …

Повеќе

Жената прегазена во Штип, со тешки повреди пренесена во болница

Жена со тешки телесни повреди била префрлена во штипската болница откако во неа удрил автомобил на улица „Лески“ во Штип. „Вчера во 11 часот и 20 минути било пријавено дека на улица „Лески“ во Штип патничко возило „голф“, со штипски регистарски ознаки, управувано од Т.А.(57) од Штип, удрило во пешакот В.Д.(75) …

Повеќе

Прегазена жена со тешки повреди однесена на Клиника

Жена се здобила со тешки повреди откако била удредна од автомобил БМВ управуван од И.Н.(30) од с.Бојане. Несреќата, информира полицијата, се случила влера во 13 часот на улицата „Ферид Мурати“ во Скопје кога автомобилот удрил во пешакот Р.Б.(63) од Скопје. -Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила Р.Б., која била пренесена …

Повеќе