Актуелно
Почетна / Спорт / Тејтум ги сруши Клиперс, нов рекорд на кариерата на Зајон

Тејтум ги сруши Клиперс, нов рекорд на кариерата на Зајон

Синоќа во НБА лигата се одиграа само два натпревари, во пресрет на Ол-стар викендот во Чикаго.

Во главниот град на Масачусетс се одигра одличен натпревар меѓу Селтикс и Клиперс, еден од најдобрите оваа сезона, а триумфот на крајот отиде кај домашната екипа, после две продоженија, со резултат 141:133.

Најефикасен во победничката постава беше Џејсон Тејтум со 39 поени (12/23) и девет скока, Маркус Смарт додаде 31, Хејворд имаше 21, а Кемба Вокер имаше 19 поени, девет скока и седум асистенции.

Гостите ги водеше Лу Вилијамс со 35 поени, Ленард постигна 28, Херел 24 со 13 скокови, додека Пол Џорџ мораше да ја заврши играта во втората четвртина поради повреда на тетива.

Кошаркарите на Orу Орлеанс Пеликанс загубија пред домашната публика против Оклахома – 123: 118.

На франшизата од Луизијана не и помогна ниту одличниот натпревар на Зајон Вилијамсон. Рукито од Универзитетотот Дјук, втор натпревар по ред имаше 30 или повеќе поени, постигнувајќи 32, што е негов нов рекорд во кариерата.

Сепак, тоа не беше доволно за да се совладаат Оклахома Тандерс. Крис Пол ги предводеше нападите, Галинари имаше одлична шутерска вечер и ОКЦ ја забележа 33-та победа.

Пол го заврши натпреварот со 14 поени и 12 асистенции, Галинари постигна 29 со 12/18 од игра, Шрудер постигна 22, а Гилдес-Александар 17 поени.

Оклахома има скор 33/22, а Пеликанс 23/32.

loading...