Трет случај на ебола во Конго, започна вакцинација

од Stefanija Kuzmanovska

Здравствените власти го потврдија третиот случај на ебола во градот Мбандака на северозапад од Демократска Република Конго, соопшти денеска СЗО.

Станува збор за 48-годишен маж кој бил во контакт со првиот пациент, кој почина на 21 април, објави СЗО на Твитер, пренесува „Ројтерс“.

Конго има историја на епидемии на хеморагична треска, а ова е четиринаесетта по ред. Здравствените работници почнаа со вакцинација против ебола минатата недела во Мбандака, главниот град на провинцијата Екватор во Конго.

Според СЗО, идентификувано е дека заразените биле во контакт со 444 лица, чија здравствена состојба се следи, наведува британската агенција.

Слични содржини