Урнати статуите на кралиците Викторија и Елизабета Втора во Канада

од Nikola Popovski

Статуите на кралицата Викторија и кралицата Елизабета Втора беа срушени во Канада, во време кога бесот кај граѓаните расте поради откривањето на необележани гробници на децата на домородните народи.

Група луѓе се собраа пред зградата на парламентот во Винипег, главниот град на канадската провинција Манитоба, и ја срушија статуата на кралицата Викторија, на денот на одбележувањето на Денот на Канада, што е национален празник, пренесува Гардијан.

Носејќи портокалови кошули во чест на децата на автохтоните народи, кои беа испраќани во озлогласените интернати во земјата, членовите на групата оставија црвени отпечатоци од рацете на статуата и на нејзиниот пиедестал и оставија натпис со натпис: „Еднаш бевме деца. Вратете ги дома“.

За време на тој настан беше срушена помала статуа на кралицата Елизабета Втора.

И двете кралици се сметаат за претставници на колонијалната историја на таа земја, пренесува Гардијан.

Канадската домородна заедница објави во четвртокот дека се пронајдени 182 необележани гробници под друго поранешно интернат, трето по ред.

Гробовите беа пронајдени под мисијата „Св.Јуџинс“, која ја водеше Католичката црква од 1912 до раните 1970-ти.

Овие остатоци беа откриени откако стотици необележани гробници, за кои се верува дека содржат остатоци од домородно дете, беа пронајдени на местото на две поранешни интернати во Канада, проследени со многу членови на Првите нации, канадски домородни племиња., Повикани на запирање до прослави на Денот на Канада.

На крајот на мај, остатоците на 215 деца, од кои само три години, беа пронајдени во Канада, закопани на местото на некогашниот интернат за домородни деца. Училиштето беше затворено во 1978 година, а остатоците на децата беа пронајдени со помош на специјален радар.

Пред неколку дена, домородната заедница објави откривање на 750 нови неименувани гробници на местото на поранешен интернат, што повторно ја шокираше Канада откривајќи дел од агонијата низ која поминаа децата на домородното население во католичките училишта.

Слични содржини