Вардар непоразен во Норвешка, реми со Елверум на стартот од ЛШ

Во првиот натпревар од групата А од новата сезона на ЕХФ Лигата на шампионите, Вардар ремизираше на гостувањето кај Елверум 27:27 (13:13). Возбудливиот натпревар, за време на кој екипите често се менуваа во водство, заврши со најреален исход.

Вардар имаше плус четири на крајот од првото полувреме, па магично се најде со три гола заостанување на почетокот на второто полувреме. На крајот имаше напад за победа, но Анте Гаџа шутираше пребрзо и непрецизно, па Мартин Томовски, инаку играч на натпреварот, во последните моменти мораше да спаси бод.

Македонскиот шампион го нападна францускиот погон. Иако со само еден тренинг од преминот во црвено -црниот дел на Скопје, Кевин Њокас го предводеше нападот во првото полувреме, а Мартин Томовски дебитираше во Лигата на шампионите во најдобро светло. Во поголемиот дел од играта, Веселин Вујовиќ ризикуваше со напад 7 на 6, и тоа вроди со плод за водство на гостите од 13: 9. Меѓутоа, од тој момент, следеше голем пад. Вардар направи лош избор во нападот, делуваше беспомошно и збунето во одбраната, која домаќинот ја искористи за да направи серија од 7:0 на крајот на првото и почетокот на второто полувреме.

Се чинеше дека двократниот европски шампион ќе ја загуби главата, но „рачната беше повлечена на време“. Головите на Моралес, две украдени топли на Дарко Ѓукиќ и два гола на Тимур Дибиров по ред, донесоа нов пресврт.  Сепак, со оглед на сите околности, и поенор не е мала работа на првото гостување во сезоната.