(ВИДЕО) Сибир гори: Најголемото загадување на воздухот во историјата

од Nikola Popovski

Топлотниот бран во една од најстудените области во светот предизвика шумски пожари и му се закани на сибирскиот град Јакутск со „воздушна апокалипса“ во форма на густ отровен чад, предупредуваат службите за следење на атмосферата.

Високото ниво на честички, а можеби и хемикалиите, вклучувајќи озон, бензен и водород цијанид, го прават ова едно од најлошите глобални загадувања на воздухот во историјата.

Локалните власти предупредија 320.000 жители да останат во затворен простор за да избегнат гушење од чад од пожарите што може да го соборат минатогодишниот рекорд, пишува лондонски „Гардијан“.

Сателитската анализа покажува дека во последните денови, нивоата на ПМ 2,5, односно мали честички што можат да навлезат во крвотокот и да ги оштетат човечките органи, се искачија над 1.000 микрограми на метар кубен, што е 40 пати повисоко од препорачаните безбедни нивоа на Светското здравство Организација.

Во вторникот, квалитетот на воздухот во Јакутск беше ПМ 2,5 од 395 микрограми, што спаѓа во екстремната категорија на „воздушна апокалипса“, што по дефиниција има „непосредни и тешки последици“. Руските социјални мрежи наведуваат дека е 17 пати полошо од просекот во најзагадените градови во Индија или Кина.

Си-Ен-Ен тврди дека чадот патува сè до Алјаска.

Научниците веруваат дека човечкиот фактор во климатските промени е важна причина за овие настани. Јакутск е најстудениот зимски град на планетата, но поради глобалното затоплување, летните температури тука растат барем 2,5 пати побрзо од светскиот просек.

Слични содржини