Воен аналитичар опиша како би можела да изгледа израелска копнена офанзива

од Stefanija Kuzmanovska

Аналитичари тврдат дека копнената офанзива против Хамас е неизбежна и иако Израел „не сака да го одложи тоа“.

Израел го делат само „часови или денови“ од почетокот на копнена офанзива против Хамас во Газа, изјави за Sky News аналитичарот за безбедност и одбрана Мајкл Кларк.

Каква е можноста за копнена офанзива – и зошто се уште не е дојдено до неа?

Аналитичари велат дека за планирање на вакви операции е потребно време.

„Како и кога Израелците ќе тргнат, а сигурен сум дека ќе тргнат, тоа ќе биде напад од повеќе страни – јас сум прилично сигурен во тоа“, рече Кларк.

Но, тој додаде дека е потребно време да се планира операцијата и да се повикаат луѓето во војска. Израелската кампања за бомбардирање е дизајнирана да ги таргетира резервите за муниција и командните објекти на Хамас.

Тогаш нема да има друга алтернатива освен израелските одбранбени сили да го нападнат целиот Појас Газа, додаде Кларк.

Кога би можела да започне израелската инвазија на Газа?

„Израелците нема да сакаат да го одложат ова. Можеби се воздржуваат затоа што сакаат нивната влада на единство да добие политичко лице пред да продолжи понатаму. Но, тие ќе сакаат да го направат тоа што е можно побрзо. Мислам дека тоа ќе биде прашање на ден или два“, објасни Кларк.

 

„Ќе бидам изненаден ако ова време следната недела сè уште зборуваме за воздушна кампања без копнена операција“, додаде тој.

Како ќе започне офанзивата?

Географијата на Газа е „важна“ и ќе игра голема улога во тоа како ќе се одвива секој напад во раните фази. Кларк рече дека е исто така „прилично сигурен“ дека каква било офанзива ќе биде „поморска како и воздушна“.

Тој посочи дека има повеќе простор за напредување на тенковите од северната и јужната страна, наместо од „средината“ поради „големиот гребен“.

„Тука е важна географијата бидејќи во северниот дел на Газа е малку поотворена земјата. А во Кан Јунис (јужна Газа) земјата е малку поотворена, но во средината има голем гребен, меѓу Газа и денешен Израел“, објасни тој.

Што може да се искористи за да се започне офанзивата и кои се предизвиците?

Израелската војска би се соочила со потешкотии во зависност од областите кои ги цели.

„На север и на југ тие би можеле да користат тенкови и оклопни возила, но во центарот – западно од гребенот – би било многу тешко бидејќи колку подалеку одите во Газа, таа е погусто населена, а тенковите и оклопните возила се прилично ранливи во тој поглед. Значи, тоа ќе биде пешадиски тип на операција – тоа треба да бидат групи на пешадија со оклопни возила како поддршка“, рече Кларк.

Како Хамас би се подготвил за израелски копнеен напад?

Кларк рече дека фактот дека некои области веќе биле „срамнети со земја“ од израелската армија ќе ја направи копнената офанзива „многу поголем“ предизвик.

„Хамас сигурно знаел дека ова ќе се случи. Ќе се подготват. Тие работат во тунели и бункери. Тие навистина ја проширија својата тунелска мрежа. Нивната интелигенција е подобра од порано. Нивното оружје е подобро отколку што беше. Исто така, можно е тие да ги користат тунелите за да излезат да се борат уште еден ден, а потоа да се инфилтрираат за месец или два“, објасни тој.

 

„Но, ако решат да се борат против ова, тогаш можат да работат од тунели и бункери и можат да им отежнат на Израелците многу, многу, а секое парче урнатини е одбранбен бункер за некого“, рече тој.

Ќе има ли милост за израелските заложници заробени од Хамас?

Благосостојбата на заложниците за време на која било копнена операција е „загриженост“ за Израел, рече Кларк. Нивната армија ќе се обиде да „изведе офанзива на таков начин што ќе спаси што е можно повеќе заложници“.

„Сигурен сум дека не можат да ги спасат сите, но тие ќе дадат се од себе“, додаде тој.

Слични содржини