Xiaomi: Нашите уреди не цензурираат корисници

од Vladimir Zorba

Кинескиот технолошки гигант Xiaomi изјави во средата дека неговите уреди не ги цензурираат комуникациите на корисниците. Компанијата ја објави изјавата еден ден откако Министерството за одбрана на Литванија ги советуваше потрошувачите да избегнуваат кинески телефони поради функцијата за цензура во предводник паметен телефон на Xiaomi, пренесува Ројтерс.

Можноста за цензура во софтверот на Xiaomi Mi 10T 5G е исклучена за „регионот на Европската унија“, но може да се вклучи одделно во секое време, објави Националниот центар за сајбер безбедност на Литванија.

Во коментар за Ројтерс, портпаролот на Xiaomi рече дека уредите „не ја цензурираат комуникацијата до и од нејзините корисници“.

„Xiaomi никогаш не го и никогаш нема да го ограничи или блокира личното однесување на корисниците на нашите паметни телефони, како што се пребарување, повици, сурфање на Интернет или користење софтвер за комуникација од трети страни“, се вели во соопштението.

„Xiaomi целосно ги почитува и ги штити законските права на сите корисници“, додаде таа.

Националниот центар за сајбер -безбедност, исто така, тврди дека паметниот телефон на Xiaomi испраќа шифрирани податоци за потрошувачката на серверот во Сингапур, што може да биде во спротивност со европските прописи за податоци.

„Xiaomi е во согласност со Општата регулатива за заштита на податоци на Европската унија (GDPR)“, рече портпаролот на компанијата.

Министерството за одбрана за Ројтерс изјави дека наодите биле споделени со властите за сајбер-безбедност во други земји во Европската унија, како и во Соединетите држави.

Изразите, што се потенцијален објект на цензурира од апликациите на Xiaomi, како што е стандардниот интернет прелистувач, вклучуваат „Ослободи го Тибет“, „Да живее независноста на Тајван“ и „демократско движење“, велат од министерството.

Во август, Кина побара од Литванија да го повлече својот амбасадор во Пекинг и рече дека ќе го отповика својот пратеник во Вилнус откако Тајван објави дека нејзината мисија во Литванија ќе се вика Тајванско претставништво.

Тајванските мисии во Европа и САД го користат името на градот Тајпеј, избегнувајќи референци за самиот остров, кој Кина го дефинира како своја територија.

Слични содржини