Звучи чудно, но сланината може да ви помогне да ослабете!

од Milan1

Истражувањата покажаа дека клучната работа е што јадеме за појадок, а не толку колку калории внесуваме. Иако би се очекувало луѓето кои јадат помалку калории за појадок да имаат помалку проблеми со тежината, парадоксално, тоа не е така.

Англискиот појадок е познат по своето богатство, а просечниот човек во Англија троши речиси 1.200 калории секое утро. Во споредба со другите европски земји, тоа е значително повеќе, Германците консумираат околу 340, а Португалците само 300 калории.

Иако некој би очекувал Англичаните да имаат поголеми проблеми со дебелината, вистината е сосема спротивна. Повеќето луѓе кои се борат со вишокот килограми, всушност живеат надвор од Европа, во земји како Мексико.

Холандско-англиски истражувачки тим спроведе истражување за да го разјасни овој парадокс. Група мажи и жени со прекумерна тежина следеле умерено нискокалорична диета четири недели, а потоа ја смениле групата. Едната група појадувала обилен, додека другата појадувала „полесен“.

Резултатите изненадија многумина – без разлика дали појадокот бил обилен или не, по секои четири недели имало губење на тежината од три килограми. Исто така, немаше разлика во метаболизмот и потрошувачката на енергија.

Обилен појадок кој ќе ви помогне да изгубите тежина

Значи, ако сакате голем појадок и уживате во сланина, можеби сте на вистинскиот пат да изгубите тежина. Испитаниците откриле дека е многу полесно да се придржуваат до диетата кога јаделе најмногу калории наутро, бидејќи подобро го контролирале апетитот и се чувствувале сити во остатокот од денот. Од друга страна, оние кои јаделе помалку за време на појадокот, често имале глад по оброците.

Слични содржини