Почетна / Актуелно / Кливленд по трет пат влезе во плеј-офот

Кливленд по трет пат влезе во плеј-офот

Тимот на Кливленд Кавалирс предвремено си обезбеди место во плеј-офот на НБА, откако го победи Лос Анџелес Лејкерс со 125: 120. Досега учеството во следната фаза на шампионатот си гарантира три клуба од Западната конференција – Голден Стејт, Сан Антонио Спарс и Хјустон Рокетс. Во моментов Кавс се концетрираа во Источната конференција. Екипата на Таирон Лу запиша 46 победи и 23 порази. Против “езерџиите” одлично се претставија Каири Ирвинг и Леброн Џејмс, кои реализирале соодветно 46 и 34 поени. За Лејкерс Д’Анджело Расел постигна рекордни во кариерата 40 поени. Сан Антонио Спарс забележа напната победа над Сакраменто Кингс со 118: 102. Пау Гасол постигна 22 поени за победниците, а ЛаМаркус Олдридж додаде 18. Мајами Хит претрпе пораз на домашен терен од Портланд Треј блејзери со 104: 115. Демијан Лилард на гостувањето тимот постигна 49 поени, а за “жешките” најпрецизен стана Џејмс Џонсон со 24.

Други резултати: Њу Орлеанс Пеликанс – Минесота Тимбъруулвс 123: 109, Торонто – Индијана Пејсерс 116: 91, Детроит Пистонс – Феникс Санс 112: 95.