5 добри причини да јадете лубеница

од Vladimir Zorba

Сезоната на лубеници пристигна, па да повториме зошто оваа вкусна „кралица на летото“ треба да се најде на вашето мени.

Го чисти организмот

Богата е со електролити и вода, има многу малку калории (30 калории на 100 g) затоа е одлична за диета. Совршено го чисти организмот и исфрла токсини. Богата е со фитонутриенти и антиоксиданти кои го зачувуваат здравјето.

Витамин А

Таа е одличен извор на витамин А (100 гр свежа лубеница има 569 мг или 19 проценти од дневните потреби на овој витамин). Витаминот А е важен за одржување на здрава кожа, мукоза на белите дробови и усната шуплина.

Богата со антиоксиданти

Лубеницата е богата и со антиоксиданти како ликопен, бета-каротен, лутеин, зеаксантин и криптоксантин, кои се поефикасни во спречување на рак на дојка, простата, дебело црево, бели дробови и панкреас.

Извор на калиум

Тој е одличен извор на калиум, неопходен за рамнотежа на електролитите, неопходни за нормален ритам на срцето и притисок. Калиумот е важен за спречување на срцеви и мозочни удари.

Ништо без витамин Ц

Содржи големи количини на витамин Б6 (пиридоксин), тиамин (витамин Б1), витамин Ц и манган. Витаминот Ц го зајакнува имунитетот, а манганот како микроелемент е одговорен за здравјето на кожата и коските.

Слични содржини