АФЕРА „Катаргејт“: Полицијата извршила претрес во канцелариите на двајца пратеници од ЕП

од Stefanija Kuzmanovska

Белгиската полиција во вторникот изврши претрес во канцелариите на двајца членови на Европскиот парламент обвинети за корупција во скандалот „кеш за влијание“ познат како „Катаргејт“.

Според двајца сведоци, неколку полицајци ги пребарале канцелариите на италијанскиот пратеник Андреа Козолин и белгискиот пратеник Марко Тарабела околу пладне на 15-тиот кат од зградата на Парламентот Алтиеро Спинели, дознава Politico.eu.

Ерик Ван Дујзе, портпарол на белгискиот федерален обвинител, потврди дека новите претреси биле извршени во вторникот во парламентот. Властите ги обвинија и двајцата европратеници дека се поврзани со наводен синџир за поткуп во кој се вклучени земји како Катар и Мароко.

Тарабела неодамна продолжи да работи како европратеник откако помина со месеци во затвор и домашен притвор меѓу февруари и мај оваа година. Неговата канцеларија, која беше затворена од полицијата заедно со Козолино во февруари, сега е повторно отворена за да му се овозможи да ја извршува својата парламентарна работа.

Козолин, сепак, сè уште се жали на неговата екстрадиција во Белгија од Италија, а неговата канцеларија остана запечатена по дополнителните рации во вторникот.

И двајцата европратеници беа исклучени од нивната група на социјалисти и демократи по нивните апсења, но цело време тврдеа дека се невини.

Развојот доаѓа бидејќи моментумот од истрагата за „Катаргејт“ се чини дека згаснува, при што сите главни осомничени освен Козолин и наводниот водач Пјер Антонио Панцери се ослободени од затвор и домашен притвор.

Друга актуелна членка на Европскиот парламент обвинета за корупција во скандалот, Ева Каили, се обидува да направи малку веројатно политичко враќање.

Прес-службата на парламентот одби да ги коментира рациите, велејќи само дека „целосно соработува со правосудните органи“.

Слични содржини