Арнолд Шварценегер го посети Аушвиц: Време е да се стави крај на омразата (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Американскиот актер со австриско потекло Арнолд Шварценегер го посети местото на нацистичкиот логор на смртта Аушвиц и на средба со луѓето кои го преживеаја холокаустот и нивните потомци изјави дека е време да се стави крај на омразата, користејќи го терминот „прекини“. за тоа – од серијата филмови Терминатор што го прослави.

Актерот, поранешен бодибилдер и поранешен гувернер на Калифорнија посети бараки, набљудувачки пунктови и остатоци од гасни комори кои преживеаја како доказ за напорите на нацистичка Германија да ги истреби Евреите и другите народи за време на Втората светска војна.

Шварценегер запознал човек кој го преживеал Холокаустот, децата на преживеаните, како и жена која како тригодишно дете била подложена на експериментите на озлогласениот нацистички лекар Јозеф Менгеле.

„Ова е приказна која мора да остане жива. Ова е приказна што мораме да ја пренесуваме повторно и повторно“, рече Шварценегер во Аушвиц, за време на говорот што го одржа во поранешната синагога, сега седиште на Еврејскиот центар Аушвиц. Сајмон Бергсон, чии родители ги преживеале нацистичките злосторства во Аушвиц, застанал до него и ја раскажал семејната историја.

„Јас сум син на човек кој се борел во нацистичката војна како војник“, рекол 75-годишниот актер, додавајќи дека тој и Бергсон, кој е на слична возраст, се обединети во работата.

Ајде заедно да се бориме против предрасудите и да ставиме крај на тоа еднаш засекогаш“, рече Шварценегер, чиј татко се борел на страната на нацистите.

Бергсон додаде: „Арнолд и јас сме жив доказ дека во една генерација омразата може целосно да се отстрани“. Гувернер, ви благодариме што ни се придруживте денес овде“.

Аушвиц се наоѓа на југот на Полска, во близина на Осјечин.

Во јуни, Шварценегер ја доби наградата „Борба против омразата“ од Еврејската фондација во Аушвиц за неговите ставови на социјалните мрежи. Сепак, тој не можеше лично да ја добие наградата бидејќи снимаше ТВ серија во Канада, а имаше и проблем со пандемијата. Шварценегер вети дека неговата денешна посета на Аушвиц нема да биде последна.

„Ќе се вратам“, рече тој, користејќи реплика од филмот Терминатор (1984).

Во видео-обраќање минатиот март, Арнолд Шварценегер ги обвини Русите дека ги лажат за војната во Украина и го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека жртвувал руски војници за сопствените амбиции. Во истото видео тој ја раскажува тажната судбина на својот татко Густав Шварценегер, кој се вратил дома од Втората светска војна физички и психички скршен откако бил ранет во битката за Ленинград.

Историчарите проценуваат дека нацистите убиле 1,1 милион луѓе само во Аушвиц, од кои еден милион биле Евреи. Останатите ги сочинуваат Полјаци, Роми, Руси и други народи.

Слични содржини