Бајден: 100 долари за секој вакциниран Американец

од Nikola Popovski

Американскиот претседател Џо Бајден во четврток ќе објави дека сите вработени во федералните агенции и некои кои работат за владата по договор ќе бидат прашани да потврдат дека се вакцинирани или на друг начин ќе треба редовно да се тестираат, да држат физичка дистанца, да носат маски или се соочуваат со ограничувања кога станува збор за деловни патувања, соопшти Белата куќа. Бајден ги повика властите на американските држави да го наградат секој ново вакциниран граѓанин со 100 долари, како стапката на имунизација би се зголемила, објави Министерството за финансии.

Во соопштението на Министерството за финансии се наведува дека средствата од фондот од 350 милијарди долари наменети за државите, локалните и другите власти за борба против последиците од пандемијата, исто така, може да се искористат за парична награда за вакцинација. Министерството соопшти дека ќе обезбеди техничка помош за да ги искористи средствата за поддршка на поголема вакцинација, објави Ројтерс.

Американскиот претседател, исто така, ќе му наложи на Секретаријатот за одбрана да разгледа како и кога да започне со барање членовите на војската да бидат вакцинирани.

Според извори на Ројтерс, новите упатства не претставуваат задолжителна вакцинација и оние што ќе изберат да не се вакцинираат нема да бидат во опасност да бидат отпуштени.

Федералната влада е најголемиот работодавец во САД и потегот на Бајден може да послужи како пример за компаниите и другите институции кои размислуваат да ги вратат вработените на работни места.

Според податоците од 2020 година, американската федерална влада вработува околу 2,2 милиони цивилни работници и уште 570,000 кои работат за Пошта (USPS).

Некои држави и градот Newујорк веќе најавија слични мерки.

Гувернерот на Њујорк Ендрју Куомо во средата рече дека од државните службеници ќе биде побарано да се вакцинираат или тестираат за коронавирус неделно.

Секретаријатот за ветерани работи во понеделникот воведе задолжителна вакцинација на своите лекари и медицински персонал. Тоа е првата федерална агенција што воведе таква обврска.

Секретаријатот е задолжен за најголемиот американски здравствен систем, кој вработува повеќе од 360.000 здравствени работници и помошен персонал во 1.293 установи.

Слични содржини