Бегалци го тужат Фејсбук за 150 милијарди долари поради геноцидот во Мјанмар

од Vladimir Zorba

Бегалци рохинги од Мјанмар ја тужат Meta Platforms Inc, порано позната како Facebook, за 150 милијарди долари за наводите дека компанијата за социјални медиуми не преземала акција против говорот на омраза против етничката група, која придонела за насилство и геноцид во земјата.

Американската колективна тужба поднесена во понеделникот во Калифорнија од правните фирми Edelson PC и Fields PLLC, тврди дека неуспехот на компанијата да ги контролира содржината и дизајнот на својата платформа придонело за насилство во реалниот свет со кое се соочува заедницата на рохингите. Во координирана акција, британските адвокати испратија и писмо за известување до канцеларијата на Facebook во Лондон.

Фејсбук не ја коментираше тужбата.

Компанијата рече дека била „премногу бавна за да спречи дезинформации и омраза“ во Мјанмар и рече дека оттогаш презела чекори за да ги спречи злоупотребите на платформите во регионот, вклучително и забрана на војската да пристапува до платформите на Facebook и Instagram по пучот од 1 февруари.

Facebook соопшти дека е заштитен од одговорност за содржината објавена од корисниците преку американскиот закон за Интернет познат како член 230, кој вели дека онлајн платформите не се одговорни за содржината објавена од трети страни. Во жалбата се вели дека се обидува да го примени бурманскиот закон за барањата, доколку членот 230 се покрене како одбрана.

Иако американските судови може да применуваат странско право за случаи кога наводната штета и активностите на компанијата се случиле во други земји, двајца правни експерти интервјуирани од Ројтерс рекоа дека не биле свесни за успешен преседан за повикување на странски закон во случаи против компаниите за социјални медиуми, каде што може да се примени заштита по член 230.

Анупам Чандер, професор на Правниот центар на Универзитетот Џорџтаун, рече дека повикувањето на бурманскиот закон не е „несоодветно“. Но, тој предвиде дека „не е веројатно дека ќе биде успешно“, додавајќи дека „би било чудно Конгресот да забрани акција според американскиот закон, но да им дозволи да продолжат според странските закони“.

Повеќе од 730.000 муслимани рохинги побегнаа од државата Ракин во Мјанмар во август 2017 година по воената акција за која бегалците велат дека вклучува масовни убиства и силувања. Групите за човекови права документираа убиства на цивили и палење села.

Властите во Мјанмар велат дека се бореле со немири и негираат дека извршиле систематски злосторства.

Во 2018 година, истражителите на ОН за човекови права рекоа дека употребата на Facebook одиграла клучна улога во ширењето на говорот на омраза што поттикнува насилство. Истрагата на Ројтерс во истата година, цитирана во жалбата на САД, откри повеќе од 1.000 примери на објави, коментари и слики кои ги напаѓаат рохингите и другите муслимани на Facebook.

Меѓународниот кривичен суд ги гони злосторствата во регионот. Во септември, американски федерален судија му нареди на Facebook да обезбеди документи за сметки поврзани со насилството на рохинги во Мјанмар, кои гигантот на социјалните мрежи ги затворил.

Во новата групна тужба се тврди дека свиркачот на Facebook, Френсис Хоген, која објави серија внатрешни документи оваа година, рече дека компанијата не контролира навредлива содржина во земјите каде што таквиот говор веројатно ќе нанесе најголема штета.

Жалбата, исто така, ги цитира неодамнешните медиумски извештаи дека војската на Мјанмар користи лажни сметки на социјалните мрежи за да учествува во она што нашироко се нарекува „информативна битка“ во војската.

До 2012 година, владата на Мјанмар во која доминираше војската и обичните потрошувачи почнаа да шират страшни и дехуманизирачки пораки за муслиманите рохинги.

До 2017 година, мрежата се користеше за регрутирање и обука на „цивилни одреди на смртта“ за продолжување на насилството, се вели во жалбата. На крајот, десетици илјади рохинги беа убиени, додека стотици илјади доживеаја „неописливо насилство и беда, чиј спомен ќе го носат со себе до крајот на својот живот“, се вели во тужбата.

Слични содржини