Белгија забрани патување во странство за време на Велигден

од Берта Китинска

Во петокот, белгискиот премиер Александар Де Кроу претстави временски план за олеснување на мерките за сузбивање на Ковид 19, во кој патувањата во странство се забранети за велигденските празници, а баровите и рестораните треба да бидат отворени во мај.

„Свесни сме дека ни треба перспектива по пет месеци големи напори“, рече либералниот фламански службеник.

„Тоа не е автоматски календар, ќе мора да го земеме предвид бројот на хоспитализации поврзани со пандемијата“, додаде тој, пренесува Хина.

Во земја со голем број странски државјани и странски студенти, патувањето во странство е забрането до 18 април (со исклучок на итни семејни причини), што вклучува две недели велигденски празници кои започнуваат во сабота, 3 април.

Во април, Белгијците ќе можат повторно да учествуваат на културни настани на отворено, почитувајќи ја далечината.

Камповите за млади ќе бидат отворени во мај и спортистите ќе можат да вежбаат на отворено. Белгија е во делумен карантин повеќе од четири месеци: училиштата останаа отворени, но баровите, рестораните и салите за настани мораа да се затворат за да се запре вториот бран на пандемијата.

loading...

Слични содржини