Белорусија покрена обвинение против девојката на белорускиот опозициски новинар

од Stefanija Kuzmanovska

Денес ќе биде објавено обвинение против руската државјанка Софија Сапега, која беше уапсена заедно со Роман Проташевич, белоруски опозициски новинар, по присилното слетување на авионот на „Рајанер“ во Минск, потврди нејзиниот адвокат во интервју за ТАСС.

„Попладнево, главниот истражен комитет на Белорусија ќе поднесе обвинение против Сапега“, потврди нејзиниот адвокат и најави дека втората жалба против одлуката на владата за нејзина притвор ќе биде разгледана денес.

На видео се наоѓа признание на Сапега дека работела како уредник на „Црна книга“ на белорускиот канал на Телеграм, кој во април официјално беше прогласен за екстремистички медиум.

Слични содржини