Актуелно
Почетна / Uncategorized

Uncategorized

Коронавирусот е идеална шанса за италијанската мафија: Еве како Коза Ностра планира да ја искористи пандемијата (видео)

Додека италијанската економија тоне, како резултат на мерките за спречување на ширење на коронавирусот, мафијата профитира од оваа криза, пренесува швајцарскиот весник „Блик“. „Италијанската мафија може да ги претвори заканите во шанси“, вели Џузепе Говернале, шеф на мафијашката естаблишмент. Експертите проценуваат дека 65 проценти од малите и средни претпријатија се …

Повеќе

(Видео) Скопје пред корона: На чај и ќебапчиња во Скопска чаршија, на пиво и ракија во кафана

На чај, ќебапчиња во Скопска чаршија, на пиво и ракија во кафана…. Сите најважни скопски работи снимени во 2 ипол минутно видео ќе ви ги навратат спомените за тоа како 24 часа градот живее и дише. Ќе се потестиме како беше пред коронавирусот низ градот, со надеж дека наскоро ќе …

Повеќе

Димитров: Понудивме лет преку Црна Гора за враќање дома на наши сограѓани во Истанбул, кои одбија кога слушнаа дека мораат во карантин

Министерството за надворешни работи во соработка со Министерството за транспорт и врски ќе организира хуманитарни летови и конвои за да можат околку 2.300 граѓани кои се заглавени во меѓугранични простори или по аеродроми или им треба помош да си дојдат дома. Заинтересираните треба до недела до 18 часот да се …

Повеќе

Туфегџиќ: Макар и онлајн, мора да има седница за потврдување на вонредната состојба и одложување на изборите

Независната пратеничка од коалицијата на СДСМ, Ивана Туфегџиќ на Фејсбук посочи дека Собранието има должност да се свика седница, па дури и таа де се одржи онлајн,  за да ја потврди вонредната состојба и за да ја поништи одлуката за распуштање на Парламентот. „Никој во овој момент нема причина да …

Повеќе

Командантот на косовските безбедносни сили во посета на Скопје

Во официјална еднодневна посета на Република Северна Македонија и Армијата денеска ќе престојува делегација на косовските безбедносни сили (КБС), предводена од командантот генерал-потполковник Рахман Рама. За време престојот во Генералштабот, косовскиот генерал ќе има средба со својот домаќин генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Генералот Рама …

Повеќе

Петров: За 2,5 години обезбедивме работни места за 60.000 граѓани

Преку иновативни политики и развојни реформи за само 2,5 години успевме, не само да ја стабилизираме македонската економија, туку и да обезбедиме раст кој овозможува вистински бенефит за сите граѓани. Што значи ова?Со отворање на 60.000 нови работни места, обезбедивме посигурна иднина на 60.000 граѓани и семејства, вели Коста Петров, …

Повеќе

Костадинов: Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ, тоа е истата нереформирана заробена партија

Мицкоски падна на испитот, може да се пријави за 4 години, ако се уште остане претседател на криминалната ВМРО-ДПМНЕ после поразот на 12 април. Денеска видовме како извршителот на Груевски, Христијан Мицкоски, ја препишува, ја копира програмата на СДСМ за инфраструктурата.Нема идеја, нема програма, фокусиран на одбрана на криминалот на …

Повеќе

Стапи во сила новиот Закон за енергетска ефикасност

Новиот закон за енергетска ефикасност денеска стапи во сила откако минатата недела беше изгласан во Собранието и објавен во „Службен весник“. Во овој закон, како што информираат од Министерството за економија, во целост се имплементирани прописите за енергетска ефикасност на Европската унија и тој ќе овозможи реализација на потребните инвестиции …

Повеќе

НАкС бара исплата на минат труд од основниот буџет на МОН

Независниот академски синдикат (НАкС) во отворено писмо до премиерот Оливер Спасовски го изразува незадоволството од нерешениот проблем со исплатата на ветените 10 проценти од јануарската плата за вработените во високото образование и, како што наведува, „поради нечии лични интереси кои немаат допирни точки со заложбата за унапредување на положбата на …

Повеќе

Кекси со банана – здрав појадок и десерт

Состојки: 2 банани 50 мл млеко 1 јајце 1 лажичка мед 100 гр овесни снегулки 1 лажичка цимет 1/2 лажичка прашок за пециво 1/2 лажица екстракт од ванила прстофат сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 170 степени. Плехот за печење покријте го со хартија за печење. Изгмечете ги бабаите и …

Повеќе