Четворица Данци уапсени во Будва: Планирале ликвидации, пронајден е и експлозив!

од Nikola Popovski

Тројца дански и еден црногорски државјанин се уапсени во Будва под сомнение дека планирале да извршат најтешки кривични дела.

Криминалната полиција на Будва, преку меѓународна полициска соработка со полицијата на Данска, и преку НЦБ Интерпол Подгорица, по неколкудневни набљудувачки активности на подрачјето на Будва, идентификувала три дански државјанин и еден црногорски државјанин , кои останаа заедно во Будва, јави Танјуг.

Р. Х. (36), Ф. Т. Р. (37) и Л. П. (24) од Данска и М.Р. (28) од Андријевица изнајмиле четири стана во Будва на различни локации.

Поради сомневање дека престојуваат во Будва за да ги испланираат и извршат најтешки кривични дела, во соработка со Вишото државно обвинителство во Подгорица и истражниот судија од Котор, како и службеници на Специјалното полициско одделение, добиени се наредби за пребарување на становите и рент-а-кар автомобилите што ги користеле

„За време на досегашните претреси пронајдени се повеќе средства за комуникација, пиштол со рамка и шест парчиња муниција, рачна радио-станица, одредена количина наркотици и дрон. Покрај тоа, во изнајменото возило е пронајдена одредена количина експлозив, како и детонирачки каписли“, соопшти полицијата.

Слични содржини