Далас се запиша во историјата на НБА: Победи со рекордни 68 разлика

Кошаркарите на Далас Маверикс ги совладаа Шарлот Хорнетс со 127: 59 во предсезонскиот натпревар на гости во НБА. Победата на Мавс против франшизата во сопственост на Мајкл Џордан е најголемата досега забележана во подготвителните натпревари меѓу двата тима од НБА и претставува еднаква рекордна победа во најсилната светска кошаркарска лига. Истите 68 разлика во 1991 година ги оствари Детроит Пистонс против Мајами Хит (148:80).

Хорнетси се држеа повеќе или помалку само во почетната четвртина, која ја загубија со 17:24 во својот „Спектрум“ центар, по што следеа четвртини во кои Далас се справи во нивна корист со 24, 19 и 18 поени разлика. Домаќините останаа ограничени на 27,4 проценти прецизност од играта и 15,8 проценти во ударот за три поени. Нивниот единствен играч кој постигна повеќе од осум поени беше Џејмс Бакинај, на кого за 12 поени му беа потребни 13 шута од игра и пет од линијата за слободни фрлања.

„Мавси“ до победата ги предводеше Тим Хардавеј Џуниор. со 20 поени и Кристапс Порзингис со 17 поени и девет скока. Лука Дончиќ постигна 10 поени за 26 минути со лоши 4-14 од игра. Имаше и осум асистенции.