Дали е добро да пиеме кафе кога сме болни: Што велат лекарите?

од Stefanija Kuzmanovska

Внимавајте кога консумирате кофеин бидејќи освен што дехидрира, има и благо диуретично дејство, па воопшто не се препорачува кога имате повраќање и дијареа.

Топол пијалок често се смета за лек за разни респираторни заболувања, како настинка или грип, а студиите покажуваат дека топлите пијалоци можат да помогнат во ублажување на симптомите како што се течење на носот и болки во грлото.

Меѓутоа, кога станува збор за кафето, работите не се толку едноставни, а една од најголемите причини е тоа што нè држи будни, а кога е болно, на телото му треба одмор.

„Кофеинот е стимуланс, и иако веројатно нема да има големо влијание врз она што може да го пиете, неговата стимулативна природа може да биде контрапродуктивна“, вели Суан Хасиг, професор по епидемиологија на Универзитетскиот факултет за јавно здравје во Њу Орлеанс.

И додава дека „кога се соочувате со вирусна инфекција, навистина треба добро да се одморите“.

Хасиг вели дека спиењето му помага на телото да се бори и да се опорави од вирусите, а бидејќи целта на кафето е да нè држи будни, може да ни го отежне спиењето што ни треба во тој момент. Истото важи и за енергетските пијалоци, кои често содржат повеќе кофеин од шолја кафе.

„Премногу кофеин може да биде лошо за вас дури и кога сте најздрави“, вели Хасиг, а кога се консумира во големи количини, кафето може да нè дехидрира.

Д-р Даниел Монти, претседател на Катедрата за интегративна медицина и нутриционистички науки во Филаделфија, додава за HuffPost дека треба да бидете внимателни кога консумирате кофеин бидејќи освен што дехидрира, има и благо диуретично дејство.

Имајте предвид дека ова не е точно за секого: Неодамнешните истражувања покажуваат дека луѓето кои редовно пијат умерени количини кафе не се дехидрираат како резултат на тоа, но блага дехидрација се јавува кај оние кои не се навикнати на кофеин и пијат во голема количина наеднаш.

Значи, ако вообичаено не пиете кафе, не е добра идеја да сварите голема количина кога сте настинати или имате грип. Наместо тоа, важно е да се хидрирате со вода, рече д-р Монт, додавајќи дека „ако повраќате или имате дијареа од некоја болест, особено е важно да внимавате на хидратацијата (вода, а не кафе).

„Хидрацијата може да биде загрижувачки фактор доколку болеста е сериозна а тоа е, на пример, потешка форма на грип“, вели докторот и додава дека тогаш кафето не е добро бидејќи може да го поремети и стомакот.

Д-р Хасиг додава дека „некои инфекции како грипот исто така можат да предизвикаат гастроинтестинални симптоми, а влошувањето на целиот систем од желудникот до цревата едноставно не е добра идеја“.

„Во тој случај се советува да го прескокнете и утринското кафе. Инаку, нема ништо лошо во шолја кафе, особено во првата половина од денот бидејќи може да спречи главоболка и да ни помогне да функционираме“, вели д-р Хасиг, но треба да бидете умерени и доволно да се одморите.

Тој смета дека „многу е важно да се одржува добро ниво на хидратација во секое време, особено за време на болест, а најпогодни се обичната вода, природните сокови, како и топлите билни чаеви и топлата супа.

Слични содржини