Демонстрација на сила на Баерн на Камп Ноу, Барса веќе не е топ класа

од Nikola Popovski

Барселона со пораз на Ноу Камп ја започна новата сезона во Лигата на шампионите, и не само што беше поразена, туку и немаше шанси за нешто повеќе.

Не може да се каже дека Баерн Минхен ги прегази, но тие одиграа 90 минути убав и сигурен фудбал и сосема заслужено славеа со 2:0 во првиот натпревар од групата Е.

Натпреварот започна бавно, а потоа Баерн се закани преку Левандовски, по што првата опасна шанса ја видовме во 12. минута преку Де Јонг, но тој беше во офсајд.

Барса се обиде и преку Роберто, а потоа следуваа одличните акции на Баерн, кои на почетокот Сан не ги заврши како што треба, а потоа дојде до затишје. Во 34. минута Томас Милер ја затресе мрежата на Барселона и го постигна својот седми гол против нив.

Немаше сомневање дека Баерн само ја круниса подобрата игра со тој гол, па отидовме на полувреме со свирежи од Ноу Камп, а во второто полувреме истата приказна – Баерн доминира, а Барса се брани.

Во 55. минута прашањето за победникот практично беше решено, бидејќи Мусијал најпрво шутираше и ја погоди стативата, а Левандовски истрча на таа топка и само ја испрати во мрежата за водство на Баерн од 2-0.

Не видовме многу по овој гол. Куман им даде шанса на помладите играчи како Гави, така што конечниот резултат беше поставен во 84. минута, благодарение на Роберт Левандовски.

Повторно, еден играч на Баерн ја погоди стативата, овој пат тоа беше Гнабри и повторно Левандовски беше на вистинското место во вистинско време и ја затресе мрежата по трет пат.

Во групата Е од 21 часот се одигра уште еден натпревар, оној помеѓу Бенфика и Динамо од Киев, но на тој натпревар немаше победници, ниту голови, што значи дека Барселона ќе биде на последното место во таа група.

Натпреварот не беше многу значаен, а најголемото возбудување дојде во 93. минута од натпреварот, поточно во продолжението, кога Шапаренко постигна гол, но беше поништен поради ВАР.

Слични содржини