Ден пред отворањето на Олимписките игри во Токио паника, но не само поради короната: „Ова е скандал“

од desk4

Имено, протече видеото од 1998 година на кое директорот на церемонијата на отворање, Кобајаши  го исмева холокаустот.

Директорот на церемонијата на отворање на Олимписките игри во Токио беше сменет од функцијата само еден ден пред одржување на церемонијата.
Имено, протече снимка од Кентаро Кобајаши од 1998 година, која протекла на „сметка“ на холокаустот.
За време на неговиот хумористичен перформанс, меѓу другото, тој ја употреби фразата: ‘Ајде да го играме холокаустот’.
– Откривме дека Кобајаши користел израз што се потсмева на историската трагедија за време на изведбата еден настапт, рече претседателот на Организациониот комитет Сеико Хашимото.
Кобајаши е веќе четвртата личност во Организациониот комитет која е отпуштена или оставка поради лошо однесување и е последниот во низата скандали што го тресат престижното спортско натпреварување, датирано од 2013 година кога им била доделена организацијата. Имено, француските истражители сè уште ги испитуваат тврдењата дека членовите на Меѓународниот олимписки комитет примиле мито за да влијаат на резултатот од гласањето за доделувањето на организацијата на Игрите.
Пред две години, Цунеказу Такеда, шефот на јапонскиот олимписки комитет, поднесе оставка.
Само пред неколку дена, композиторот Киго Ојамада мораше да замине откако станаа познати неговите училишни гревови – ги малтретираше своите врсници со попреченост. Неговата композиција, нема да биде вклучена во церемонијата.
Во март, креативниот директор Хироши Сасаки поднесе оставка за правење шеги на сметка на дебелиот комичар Наоми Ватанабе, нарекувајќи ја Олимпиг (Олимпија). Подоцна се извини, но веќе беше доцна. Во февруари, шефот на Олимписките игри во Токио 2020 година, Јоширо Мори беше принуден да се повлече од функцијата шеф на организацискиот одбор по несоодветни коментари за жените. Мори изјави дека жените зборуваат многу и дека состаноците со жени во Надзорните одбори траат долго.
Организаторите на Игрите се борат со најголемиот проблем – зголемениот број на заразени натпреварувачи и официјални лица. Во четвртокот, организаторите рекоа дека 91 лице акредитирано на Игрите е позитивно за ковид-19.

По отстранувањето на Кобајаши, организаторите мора брзо да дојдат до решение како да се одржи утрешното отворање,
„Со оглед на тоа што пред нас е отворањето на Игрите, се извинуваме што предизвикавме загриженост кај сите учесници на Олимписките игри, граѓаните на Токио и јапонската јавност“, рече Хашимото во изјавата.
Церемонијата на отворање на Олимписките игри е закажана за во петок во 13 часот по европско време без учество на публика и со ограничен број официјални лица и медиуми.

Слични содржини