ЏОНСОН САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ПОЛИТИКАТА: Се подготвува терен, веќе организирано лобирање

од Nikola Popovski

Пратениците кои ја поддржаа или работеа на првата кандидатура на Борис Џонсон во 2019 година веруваат дека поранешниот премиер ќе учествува во лидерската трка што ќе следи по оставката на Лиз Трас, наведува Си-Ен-Ен, според тврдењата на двајца неименувани функционери кои работеле на кампањата во 2019 година.

Тие тврдат дека Џонсон би можел да биде кандидатот на единството, кој би можел да донесе стабилност во земјата, и покрај фактот што тој поднесе оставка срамна пред само неколку месеци по серијата скандали.

Еден пратеник кој ја водеше кампањата за Џонсон во лидер во 2019 година, на прашањето како може да го оправдаат враќањето на Џонсон на премиерската функција, изјави за Си-Ен-Ен:

„Социјалистите ќе ја уништат нашата економија и ако не го разбирате тоа, тогаш искрено се плашам за нашата иднина“.

Друг пратеник кој го поддржа Џонсон во 2019 година рече дека тој е единствениот кандидат кој лесно може да ги придобие и конзервативните пратеници и членовите на Конзервативната партија.

Најблиските сојузници на Џонсон рекоа дека се свесни дека активно се лобира веднаш по говорот за оставка на Трас, тврдејќи дека тој ја претставува најдобрата шанса на партијата за стабилност на среден рок.

Купер: Џонсон не треба да биде во близина на Даунинг стрит

На поранешниот британски премиер Борис Џонсон треба да му се забрани да се кандидира за премиер, изјави Дејзи Купер, заменик-шеф на опозициската Либерално-демократска партија, пренесува РИА Новости.

„Борис Џонсон беше принуден да поднесе оставка срамно по многу скандали и неуспеси. Тој ја поткопа довербата на јавноста во владата и ја втурна Велика Британија во политичка криза. Никогаш повеќе не треба да му се дозволи да оди на Даунинг стрит“, рече Купер.

Премиерката и лидер на британската конзервативна партија Лиз Трас најави оставка, истакнувајќи дека ќе остане на чело на кабинетот додека не се избере нејзиниот наследник. Трасо беше премиер само 44 дена, со што стана премиерка со најкраток стаж во британската историја.

Слични содржини