Додик подготвен да поднесе оставка, но да не се бира нов член на Претседателството

од Stefanija Kuzmanovska

Подготвен сум да поднесам оставка како член на Претседателството на БиХ, но барам да не се избира нов член на Претседателството од српскиот народ – рече членот на Претседателството на БиХ Милорад Додик на прес -конференцијата во Бања Лука.

Тој посочи дека тоа бил негов предлог порано, а ќе биде и утре, и додаде дека утре е многу важен ден за РС.

– Утре ќе се одржи седница на Националното собрание на Република Српска, на која ќе се манифестира националното единство – рече Додик, пренесува rtrs.

Тој изјави дека наметнатото решение на високиот претставник Валентин Инцко не е во согласност со Уставот и законот.

– Сега имаме хајка на Бошњаци и муслимани кои ги бркаат Србите, што потсетува на грдиот период кога кадија те тужеше и судеше – изјави Додик.

Верува дека ниту еден Србин во Судот и Обвинителството на БиХ нема да прифати да учествува во страшниот прогон и дека ќе се дистанцира од тоа.

– Тоа ќе го покаже целиот трулеж на БиХ над која меѓународната заедница врши насилство – рече Додик.

Слични содржини