Актуелно
Почетна / Анализи / Размисли / Ердоган: Геноцидот е најголемата навреда за нашиот народ

Ердоган: Геноцидот е најголемата навреда за нашиот народ

Анкара смета дека резолуцијата на американскиот Конгрес за геноцид врз Ерменците „нема никаква историска или правна основа“. Ердоган дури ја нарече „најголемата навреда за нашиот народ“.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека одлуката на американскиот Конгрес во врска со ерменскиот геноцид нема никаква вредност.

„Апелирам до американската јавност и светот: оваа одлука нема никаква вредност и воопшто не ја признаваме“, рече Ердоган пред пратениците од владејачката партија во Анкара.

Тој рече дека геноцидот е „најголемата навреда за нашиот народ“.

Анкара објави дека одлуката е упатена само до ерменското лоби и кон групите непријателски расположени кон Турција. На Твитер, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ја опиша резолуцијата на САД како „анахронизам“ и „срамна одлука“.

Резолуцијата за Ерменија беше усвоена со 405 гласа за во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес. Го призна геноцидот, депортациите и убиствата на еден и пол милиони Ерменци во 1915 година.

Огромно незадоволство во Анкара

Министерството за надворешни работи на Анкара побара објаснување од американскиот амбасадор Дејвид Сатерфилд. Не само заради резолуцијата за Ерменија, туку и поради одлуката на конгресот – исто така со мнозинство – да воведе санкции за Турција за нејзината воена офанзива против Курдите во северна Сирија.

Одлуката забранува продажба на американско оружје на Турција. Казни ќе бидат изречени и за странците кои се обидуваат да обезбедат воена опрема во Турција. Мерката исто така предвидува замрзнување на средствата на турските владини претставници во Соединетите држави.

Турското Министерство за надворешни работи издаде две одделни пораки со кои се негираат обете одлуки на американскиот Конгрес.

Осврнувајќи се на резолуцијата за Ерменија, турското Министерство за надворешни работи истакна дека „несомнено ќе има негативно влијание врз имиџот на САД во турското општество“.

Од гледна точка на Анкара, и двете решенија на Конгресот се насочени за постигнување на домашен политички ефект. Американските законодавци сметаат дека резолуцијата за геноцид е „одмазда“ на турските трупи што ја напаѓаат северна Сирија.

Турција со години се бори против одлуките за геноцид

Турција со години се обидува да ја спречи осудата на злосторствата против Ерменците како геноцид. Како наследник на Отоманската империја, Турција не го негира убиството на 300.000 до 500.000 Ерменци за време на Првата светска војна, но силно одбива да го прифати ова како геноцид. Насилството и депортациите беа резултат на граѓански воени настани од тоа време, според аргументот на Анкара.

Досега, повеќе од 20 земји официјално го признаа ова како геноцид, вклучувајќи ги Франција, Италија и Холандија. Исто така, папата Франциск го смета ова за „прв геноцид на 20 век“.

Во јули 2016 година германскиот Бундестаг донесе резолуција со која се осудува турскиот геноцид врз Ерменците. Потоа, тоа предизвика сериозни дипломатски тензии меѓу Германија и Турција.

Извор: ДВ

loading...